Sorunlu mermerlerin parlatılabilme özelliklerinin saptanması
  1. Tez No: 23680
  2. Yazar: EMİNE KANBALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
i V ÖZET Mermerlerde görülen parlama sorunları mermerin bünyesinden ve mermerin içlenmesi sırasında yanlış teknik kullanımlarından kaynaklanmaktadır. Far lamayı olumsuz yönde etkileyen teknik kullanım hatalarının kaynacıma inilerek: alınması gereken önlemler belirlenebilir. Mermerlerin silim ve parlatılmasında kullanılan abrasivlerin ? özelliklerinin ve silim parlatma makinalarının doğru kullanım koşullarının bilinmesi iyi sonuç için gereklidir. Çalışmada Haşim Altınsoy Mermereik' e ait Kadir çeşme koyu bej. Uğurlupınar şeker bej ve Seyran siyah mermer örnekleri üzerinde deneysel, gözlemsel çalışmalar yapılmıştır. Parlamayı etkileyeceği düşüncesiyle tek eksenli basınç mukavemeti, deneyi, sürtünme ile aşınma kaybı deneyi, kimyasal analiz, minerolojik-petrogra-Fik incelemeler her mermer için gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Marble -factories, the wrong usage of machines and abrasive is caused the some difficulties -For polishing the marble. These problems that take place during polishing could be solved by understanding the reason. Duality of abrasive that is used -for polishing and wiping must be appropriate marble-" s pet rog rap hie -feature. Desing of. the Machine whichis used ought to be appropriate to prevent the Loses. Appropr iat iness of machine usage always should be checked. For best result process between Abrasive - Automatic wiping machine the alternative rows of abrasive should be chosen suitably. In this thesis relation between abrasive and automatic wiping machine and for best polishing the preventions &re presented as detailed. In this thesis the marble pattern that belongs to MR. Hasim ALTINSOY like Kadirçesme dark gray. Seyran black and UQurlupanar sugar gray is examined carefully and the endurance of one axis perssure, erodance lose and petrographic feature are determined.