Eskişehir yöresi yarı kıymetli süs taşlarının boyama ile değer kazandırılması ve parlatma özellikleri
- Tez No: 23679
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sertliği Mohs Sertlik skalasına göre 7 ve 7'nin altındaki yarı kıymetli taşların çeşitli boyar maddeler ile boyanması, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu amaçla beyaz ve yeşil renkli opaller önce kırılarak Covington marka tambur sisteminde yaklaşık altı hafta tamburlanmış, daha sonra değişik boyar madde solüsyonlarında boyanmıştır. Yeşil renkli opaller kırılarak özel olarak hazırlanmış yağ çözeltilerinde zaman kontrollü olarak bekletilmiştir. Sonuç olarak renksiz opaller mavi ve yeşilin değişik tonlarında gayet güzel renkler kazanmıştır. Yeşil opallerin sabit renkleri değişik tonlarda sabit hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study includes the painting of gems which their hardness are 7 and below 7 according to Mohs Hardness scale with the painter materials. With this aim, firstly white and green colored opalls have been broken, then tumbled almost six weeks by a tumbling system namely Covington. After this operation they were painted by sinking into various painter material solution. Broken green colored opalls have been waited in the specially prepared oil solution in a time controlled environment. In conclusion, coloredless opalls have been converted into different tons of blue and green. In addition, colors of green opalls have been fixed so that they have maintained their original colors.