İşletmelerin bulunduracakları en iyi nakit tutarının belirlenmesinde rassal bir yöntem-benzetim yaklaşımı
- Tez No: 23681
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
IV ÖZET 'Bu tez çalışması, işletmelerin faaliyetlerini aksatmadan sürdürebilmeleri için bulundurmaları gerek 1 i. eniyi nakit tu tarının belirlenmesi ve yöneticilerin bu konudaki kararlarını desteklemek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma, işletmelerin nakit girişleri ve nakit çıkışlarının rassal bir çevreye sa hip olduğu ve dolayısıyla net nakit akışlarının rassal olarak iki. yönlü (pozitif ve negatif) değişim gösterdiği, gözlem sa yısı artıkça net nakit akışının normal dağılım göstereceği varsayımları altında yapılmıştır. Çalışmada, eniyi nakit tutarının belirlenmesi amacıyla, net nakit akışının kestirilmesinde, Monte - Carlo benzetim tekniği kullanılmış ve eniyi nakit tutarının belirlenmesinde ise Miller - Orr karar modelinden yararlanılmıştır. Problemin modeli kurulmuş ve modelin bilgisayar programı hazırlanmıştır. Ayrıca, modelin gerçek iş yaşamından derle nen verilerle uygulaması yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Nakit yönetimi,-^ Monte - Carlo benzetimi, ^ Miller - Orr karar. mode 1 i.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study ı is prepared to determine the optimal cash balance that firm must hold and support management's decisions in determining the optimal cash balance. Cash input and outputs of firms have a probabilistic environment. Consequently, net cash flows show variations in two directions (positive and negative) at random and if the number of observation increases, the net cash flows show normal distribution. This study is prepared under two assumptions given above. Monte - Carlo simulation is used to determine net cash flows, and Miller - Orr decision model is used to determine the optimal cash balance in this study. In addition, a computer program of the model is prepared and the model have been practiced with data which is collected from real business life. KEY WORDS Cash management, Monte - Carlo simulation. Miller- - Orr decision model