Baş-boyun kanseri tanısı ile ameliyat olan hastaların ameliyat öncesi ve sonrası beden imajı ve benlik saygısı
Pre- and post-operative body image and self respect opinions of patients diagnosed as head or neck cancer
  1. Tez No: 236846
  2. Yazar: BURCU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kulak Burun ve Boğaz, Nursing, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma baş-boyun kanseri tanısı konmuş hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası beden imajı ve benlik saygısı durumlarındaki değişikliği araştırmak amacıyla planlandı. Araştırmanın yapıldığı üniversite hastanesinden gerekli yazılı izin alındı. Kendi kendine kontrollü çalışma niteliğindeki bu araştırmanın evrenini 01.01.2007 / 30.06.2007 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Servisine başvuran ve baş-boyun kanseri tanısı alarak ameliyat olacak olan 150 hasta oluşturdu. Araştırmada örneklem seçimine gidilmedi. Ancak araştırmaya katılamayan hastalar nedeniyle araştırma 141 hastayla tamamlandı.Veriler anket formu,Vücut Algısı Ölçeği (Body Cathexis Scale) ve Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri kullanılarak toplandı. Hastalara anketin ilk bölümü ameliyat öncesi dönemde, anketin ikinci bölümü ameliyattan bir hafta sonra ve taburcu olduktan 1-4 ay sonra uygulandı. Vücut algısı ölçeği ve Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri ameliyattan önce, ameliyattan bir hafta sonra ve taburcu olduktan 1-4 ay sonra uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde; SPSS for windows 10.0 istatistik paket programı kullanıldı. Karşılaştırmalarda Anova test, Student's t test ve Paired t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Pre- and Post-Operative Body İmage and Self Respect Opinions of Patients Diagnosed as Head or Neck CancerThe aim of this study was to investigate the body image and self respect opinion changes before and after the surgeries of patients who were diagnosed as head or neck cancer. The university hospital, where this study was conducted, had given written approval for the study. This self-controlled study included 150 patients who admitted to Medical Faculty of İstanbul University Ear-Nose-Throat Unit between 01.01.2007 / 30.06.2007 and who were undertaken surgeries because of head or neck cancer. No sample selection was performed. However the study was completed with 141 patients, since some of them could not enter the study. The data were collected using a questionnaire, Body Cathexis Scale and Coopersmith Self Respect İnventory. The first part of the questionnaire was performed before the surgery, the second part was performed one week after the surgery and 1-4 months after their discharge. Body Cathexis Scale and Coopersmith Self Respect İnventory were performed before the surgery, 1 week after the surgery and 1-4 months after their discharge. SPSS for windows 10.0 programme was used to evaluate the data. Anova test, Student?s t test and Paired t tests were used for the comparisons.