Organ nakli ve diyaliz ünitelerinde çalışan sağlık profesyonellerinin organ/doku bağışı ve nakline yönelik yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evalutions of the attitude of the personel working in organ transplantation and dialysis units to the donations and tranfers of organs and tissues.
  1. Tez No: 236855
  2. Yazar: TUĞBA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞELİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Araştırma, organ nakli ve diyaliz ünitelerinde çalışan sağlık profesyonellerinin organ ve doku bağışına yönelik yaklaşımlarını, beklentilerini, bilgilerini ve düşüncelerini belirleyerek ülkemizde organ ve doku bağışına yönelik yapılan çalışmalara bilimsel açıdan katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır.Çalışma 01.04.2008- 15.08.2008 tarihleri arasında İstanbul ilinde kamu ve özel kurumlar olmak üzere toplam 27 diyaliz merkezi ve 8 organ nakli merkezlerinde çalışan 309 sağlık profesyonelleri ile yapıldı.Araştırmada veriler, organ nakli ve diyaliz ünitelerinde çalışan sağlık profesyonellerine yönelik hazırlanan anket formu uygulanarak toplandı.Araştırmadan elde edilen bulguların değerlendirilmesinde SPSS for Windows 10.0 programı kullanıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; ortalama, standart sapma, yüzdelik, student t-testi, ki-kare testi ve fisher's exacte testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Evalutions of the attitude of the personel working in organ transplantation and dialysis units to the donations and tranfers of organs and tissues.This research?s aim is to make scientific contributions to the studies concerning the donations of organs and tissues in our country, by determining the attitudes, expectations, knowledge and thoughts of the medical employees working in organ transplantation and dialysis units.The research has been carried out at 8 public and private organ transplantation centers and at 27 public and private dialysis centers, in Istanbul, by interviewing the medical personnel, between the dates of 01.04.2008 ? 15.08.2008.In the research, data has been collected by applying the survey forms oriented for the medical employees working in organ transplantation and dialysis units.For evaluating the findings of the research, SPSS for Windows 10.0 Program has been used. For evaluating the statistical data, tests of average deviation, standard deviation, percentage distribution, students t-test and chi square test.