Üniversite ve kamu kuruluşlarında çalışan hemşirelerin değişime karşı tutumlarının belirlenmesi
Investigation of Attitudes of Nurses Against Changes in University and Public Hospitals
- Tez No: 236856
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırma Adana ilinde üniversite ve kamu kurumunda çalışan hemşirelerin değişime karşı tutumlarını belirlemek amacıyla,tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak 24 Ocak-2 Şubat 2008 tarihleri arasında gerçekleştirildiAraştırmanın evrenini, Adana İl merkezinde bulunan devlet hastanesi, eğitim araştırma hastanesi ve tıp fakültesinde çalışan hemşireler (n:1226) oluşturuldu.Örneklemi ise 24 Ocak- 2 Şubat tarihleri arasında araştırmaya katılmayı kabul eden devlet hastanesinden 100,eğitim araştırma hastanesinden 111,tıp fakültesinden 176 hemşire oluşturmaktadırVerilerin toplanmasında araştırmacı tarafından literatür bilgisine dayalı olarak geliştirilen anket formu ile, hemşirelerin değişime karşı tutumlarını belirlemek üzere 1997`de Tichy tarafından geliştirilen 2005 yılında Şeyda Seren tarafından Türkçe'ye çevrilen,geçerlilik ve güvenilirliği yapılan `değişime karşı tutum ölçeği' kullanıldıVeriler istatistiksel analizler için bilgisayarda SSPS for Windows 12.0 programı kullanıldı.Veriler; Ortalama,Standart Sapma,Mann Whitney U testi ,Chi-sguare ve Kruskal Wallis H testi değerlendirildiHemşirelerin değişime karşı tutumları incelendiğinde; yüksek lisans mezunu olanların,evli olanların,16-20 yıl arasında çalışanların,21-24 yaşları arasında olanların,tıp fakültesinde çalışanların tutumlarının daha olumlu olduğu görüldü (p
Özet (Çeviri)
Investigation of Attitudes of Nurses Against Changes in University and Public HospitalsThe aim of this study was to determine attitude of nurses against changes. The study was conducted in university and public hospitals of Adana between January 24th to February 2nd of 2008Target population were nurses, working in public, university and research hospitals of Adana (n:1226). Volunteers who accepted to join the study were 100 nurses from public hospital, 111 nurses from research hospital and 176 nurses from university hospitalA survey was developed and used by the researcher accorging to previous scientific literature. Also, in order to determine attitude of nurses against changes a scale, which developed by Clement in 1997 and translated into Turkish by Şeyda Seren in 2005, was usedThe data were statistically evaluated by using SPSS for Windows 12.0.