Hindistan ve Pakistan'ın bağımsızlık sürecinin Türkiye kamuoyuna yansımaları (1945-1948)
The reflections of the independance process of India and Pakistan on Turkish public (1945-1948)
- Tez No: 590745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hindistan uygarlığı İndus ve Ganj nehirleri arasında kurulmuştur. Küçük krallıklar tarafından yönetilen geniş bir coğrafyadır. Tarihte bu şekilde birleşmemiş ve ekonomik yönden zengin bölgelerde kurulan uygarlıklar sürekli istilaya uğramıştır. Hindistan'da bu bölgeler gibi birçok toplum tarafından yüzyıllar boyunca istilalara uğramıştır. Hindistan tarihi Osmanlı Devleti'nin dünya gücü haline gelmesiyle farklı bir boyut almıştır. Avrupa'nın, Osmanlı Devleti'nin gücünü kırmak için başlattığı coğrafi keşifler neticesinde Hindistan Avrupalı devletlerin sömürgesi konumuna gelmiştir. Bu sömürgecilik faaliyetleri içerisinde İngiltere, Hindistan'a yüzyıllar boyunca hakim olmuş ve bölgenin zenginliklerini ülkesine taşımıştır. Fransız ihtilali ile gelişen milliyetçilik akımları dünyada başka devletlere bağlı olarak yaşayan toplumları bağımsızlık için ayaklandırmıştır. I. Dünya Savaşı ile birlikte İngiltere'nin sömürgelerinde meydana gelen bağımsızlık hareketleri Hint halkını da ateşlemiştir. Gandhi'nin öncülüğünde başlatılan bağımsızlık hareketleri, Hint halkında Hindu ve Müslüman devletlerinin kurulma arzusunu doğurmuştur. Hindu ve Müslümanların iki ayrı devlet kurma istekleri II.Dünya Savaşı yıllarında oldukça hızlanmıştır. İngiltere'de yaşadığı iç sorunlar nedeniyle bağımsızlıklarına onay vermiştir. Savaşın bitmesi ile birlikte Hindistan bölgesinde kurulacak olan Hindistan ve Pakistan devletlerinin 1945-1948 yılları arasında yaşanan gelişmeler Türkiye kamuoyuna yansımaları konumuz içerisinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Indian civilization was established between the rivers of the Indus and Ganges. It is a large geography managed by small kingdoms. In history, they have not united in this way and civilizations established in economically rich regions have been continuously invaded India, like these regions, has been invaded. by many communites for centuries. The history of India has taken a different dimension as the Ottoman Empire. became a world power. India has became a colony of European states as a result of geographical discoveries launched by Europe to break the power of the Ottoman Empire within these colonial activities, England has dominated India for centuries and brought the riches of the region to the country. The currents of nationalism that developed with the French Revolution have brought up societies living in the world depending on other states for independence. The independence movements that took place in the colonies of England along with the world war I has also sparked the Indian people. The independence movements initiated by Gandhi led to the establishment of Hindu and Muslim states in the Indian people. Hindu and Muslims' desire to establish two seperate states in the years of World War II has accelerated. England has approved its independence because of domestic problems. With the end of the war, existing developments between the years 1945-1948 in India an Pakistani that will be established in Indıa region have been evaluated its reflections to Turkey public opinion in our issue