Akut lenfoblastik lösemili çocuklarda fiziksel egzersiz girişimlerinin sağlıkla ilgili yaşam kalitesine etkisi
The effect of physical exercises on the health-related qualitiy of life in children with acute lymphoblastic
  1. Tez No: 236870
  2. Yazar: MELTEM KÜRTÜNCÜ TANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Oncology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Çalışma, ALL'li çocuklara uygulanan egzersiz programının hem fiziksel parametrelere hem de yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla 8-12 yaş grubu 19 deney, 21 kontrol olmak üzere toplam 40 çocuk ve 40 ebeveyni ile deneysel olarak yapılmıştır. Veriler Çocuğu Tanıtıcı Bilgi Formu, Ebeveyni ve Aileyi Tanıtıcı Bilgi Formu, PedsQL 3.0 Kanser Modülü, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği, Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği, 9 Dakikalık Yürüme Testi, Merdiven Çıkıp-İnme Süresi, Kalkma ve Gitme Süresi, Dinamometre ve Goniometre kullanılarak toplanmıştır. Deney grubunu oluşturan çocuklara ilk eğitimlerinde üç ay boyunca yapacakları egzersizler gösterilmiştir. Ev ziyaretleri toplam iki kez yapılmıştır. Her çocuğa egzersiz eğitim broşürü ve yaptığı egzersizleri günlük kaydetmesi için oluşturulan çizelge verilmiştir. Üç ay sonra her iki gruptaki çocuk ve ebeveynler polikliniğe çağrılarak son değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was an experimental attempt to determine the effects of an exercise program on the physical parameters and quality of life of children with ALL. Nineteen children between the ages 8-12 and a control group of 21 children, amounting to a total of 40 children and 40 parents participated in the study. Data was collected using the Children?s Identification Information Form, the Parents and Family Identification Information Form, PedsQL 3.0 Cancer Module, Children?s Quality of Life Scale, Parental Attitude Research Insrument, 9-Minute Walking Test, Timed Up-and-Down-Stairs Test, Timed Get-Up-and-Go Test as well as a dynamometer and a goniometer. At their first instruction, the children in the experimental group were taught exercises to perform for a period of three months. Two house visits were organized. Each child was given an educational brochure of exercises together with a chart devised to keep a daily record of the exercises performed. Three months later, the children in both groups and their parents were called into the clinic for a final evaluation. Data was assessed using a SPSS Windows 11.5 package.