Az gören yaşlı bireylerde hareketlilik ile ilişkili faktörlerin incelenmesi
An ınvestigation of mobility related factors among older people with low vision
  1. Tez No: 236900
  2. Yazar: HATİCE DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Geriatri, Göz Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Geriatrics, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızın amacı az gören yaşlı bireylerde mobilite ile ilişki faktörleri incelemektir. Çalışmaya 60 yaş ve üzeri 30 az gören ve 30 normal görmeye sahip yaşlı birey katılmıştır. Çalışmaya dahil edilen bireylerin mobilite fonksiyonu Tinetti'nin Performans Oriente Mobilite Değerlendirmesi ile, görsel algılama becerileri Motor Free Visual Perception Test?3 ile, kognitif fonksiyonları Loewenstein İş Uğraşı Tedavisi Kognitif Değerlendirmesi ile, günlük yaşam aktiviteleri Günlük Görme Aktiviteleri Skalası ile, yaşam kaliteleri Short Form?36 Yaşam Kalitesi Anketi ile, depresyon durumları Beck Depresyon Envanteri ile ve alt ekstremite propriosepşın duyuları manual olarak değerlendirilmiştir. Normal görmeye sahip bireylerin mobilite fonksiyonları, görsel algılama becerileri, günlük yaşam aktiviteleri, kognitif fonksiyonları ve yaşam kalitesi daha iyi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to assess mobility related factors among older people with low vision. 30 normal vision and 30 low vision elderly subjects aged 60 years and above participated in the study. Mobility functions with Tinetti Performance Oriented Mobility Assessment, visual perception skills with Motor Free Visual Perception Test-Third Edition, cognitive functions with Loewenstein Occupational Therapy Cognitive Assessment, activities of daily living with Activities of Daily Vision Scale, quality of life with Short Form-36, level of depression with Beck Depression Inventory and sense of proprioception with manual techniques were assessed to all participants. Mobility functions, visual perception abilities, cognitive skills, activities of daily living and quality of life test results were better in older people with normal vision.