Serebral palsili hastalarda farklı ayak pozisyonlarının alt ekstremite eklemlerine etkisi
The effect of different foot positions on lower limb joints in patients with cerebral palsy
- Tez No: 236899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN BEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, ayak tabanına farklı yönlerden yerleştirilen 5? eğimli kama uygulamasının, statik pozisyonda alt ekstremite kinetik zincirine yaptığı anlık etkileri araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya spastisite şiddetleri Modifiye Ashworth Skalasına göre maksimum 3 değerinde olan, Gross Motor Function Classification System'e (GMFCS) göre motor seviyeleri I ile III arasında olan, yaşları 10,60 ± 4,27 yıl arasında değişen 20 spastik diplejik olgu dâhil edilmiştir. Olguların her iki yandan ve arkadan, kamasız, valgus, varus, dorsi fleksör ve plantar fleksör kamalı olmak üzere 5 pozisyonda görüntüleri kaydedilerek, alt ekstremite eklemlerinin aldığı pozisyonlar ölçülmüştür. Kamalı ve kamasız tüm durumlarda eklemlerin aldığı tüm pozisyonlar ve her durum için her iki bacak arasındaki farklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the initial effects of a 5? wedge placed under the feet on lower extremity kinetic chain, under static conditions.The subjects were 20 diplegic children between the ages of 10,60 ± 4,27 years. The inclusion criteria was determined as having lower extremity spasticity of maximum 3 according to Modified Ashworth Scale and being rated between levels I and III in GMFCS. Lateral and Posterior photographs of the subjects were taken in 5 conditions (without wedge, with valgus, varus, dorsi flexion and plantar flexion wedges) and lower extremity position was evaluated. For all conditions joint positions were measured and differences between the two lower extremities were investigated.