Ataksili hastalarda motor ve kognitif ek görevlerin denge ve postüral stabilite üzerine etkisi
The effects of motor and cognitive additional tasks on balance and postural stability in ataxic patients
  1. Tez No: 236904
  2. Yazar: CEVHER DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKSU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ataksili hastalarda kognitif ve motor ek görevlerin denge ve postüral stabilite üzerine etkisini araştırmak için planlanan bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Nörolojik Rehabilitasyon Ünitesi' nde yapılmıştır. Çalışmaya; hastalık şiddeti bağımsız olarak yürümeye izin veren, spastisitesi ve yürümeyi etkileyebilecek diğer nörolojik, ortopedik, kardiyovasküler problemi olmayan ve Mini Mental Test (MMT) skoru 24'ün üzerinde olan 20-50 yaş arası 25 ataksili olgu alınmıştır. Kontrol grubu olarak aynı yaş aralığında, cinsiyet olarak eşleştirilmiş, herhangi bir nörolojik ve ortopedik problemi olmayan 25 sağlıklı olgu değerlendirilmiştir. Ek görevlerin denge ve postüral stabilite üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla olguların Tek Ayak Duruş, Topuk-Burun Duruş, 360° Dönme, Zamanlı Kalk ve Yürü, Dört Kare Adım Testleri' ndeki performansları sırasıyla; görevsiz, kognitif ek görev ve motor ek görev verilerek tekrarlanmış, performanslar süre olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study which was planned to investigate the effects of motor and cognitive additional tasks on balance and postural stability of patients who have ataxia has been done at Hacettepe University, Physical Therapy and Rehabilitation Department, Neurological Rehabilitation Unit. Ataxic patients who can walk independently, don?t have spastisity and any neurologic, orthopedic or cardiovasculer problem effecting ambulation, have a score above 24 from the Mini Mental Test (MMT), and aged between 20-50 years were assessed in our study. The control group included 25 healthy matched subjects between the same ages, without any neurological or orthopedic problem. To assess the effects of additional tasks on balance and postural stability, One-Leg Stance, Tandem Stance, 360 Degrees of Rotation, Timed Up&Go and Four Square Step Test performances were repeated respectively; with no task, cognitive task and motor task and, the time was measured during the tests.