Epilepsisi olan çocukların aile işlevleri, anne-babalarındaki kaygı ve başa çıkma tutumları
Family functioning in children with epilepsy and anxiety and coping skills of their parents
  1. Tez No: 236908
  2. Yazar: KERİM FAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİÇEK HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Epilepsinin tahmin edilemeyen doğası ve gidişatı hem çocuğun hem de ailesinin fiziksel ve psikososyal işlevlerini önemli derecede etkilemektedir. Bu çalışmada epilepsi tanısı olan çocukların aile işlevleri, anne-babasındaki kaygı ve baş edebilme becerilerinin bazı sosyodemografik ve klinik özelliklere göre incelenmesi amaçlandı.Yöntem: Çalışmanın hasta grubu Kasım 2006 ve haziran 2007 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Polikliniğinde 6-16 yaş arası epilepsi tanısı alan 60 hasta anne ya da babalarından oluşturuldu. Kontrol grubu ise 6-16 yaş arası sağlıklı 60 çocuğun anne ya da babalarından [ yaş, cinsiyet, öğrenim düzeyi, yerleşim yeri (köy, ilçe ve şehir merkezi) açısından hasta grubuyla eşleştirilerek] oluşturuldu. Tüm katılımcılara sırasıyla Sosyodemografik Veri Formu, Aile Değerlendirme Ölçeği, Durumluluk Kaygı Envanteri ve Başa Çıkma Ölçeği uygulandı.Bulgular: Epilepsi tanılı çocuğu olan anne-babaların, sağlıklı çocuğu olan anne-babalara göre aile işlevleri (roller, duygusal tepki verme, gereken ilgiyi gösterme ve genel fonksiyonlar) açısından daha işlevsiz bulundu. Ayrıca epilepsili çocuğu olan anne-babaların kaygılarının sağlıklı çocuğu olanlar anne-babalardan yüksek olduğu bulundu. Başa çıkma becerileri açısından epilepsili çocukların anne-babalarının zihinsel boş verme başa çıkma becerisi, sağlıklı çocukları olan anne-babalara göre anlamlı düzeyde düşük bulundu. Başa çıkma ölçeğinin diğer alt ölçekleri açısından epilepsili ve sağlıklı çocuğu olan anne-babalar arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Epilepsili ve sağlıklı çocuğu olan anne-babaların Aile Değerlendirme Ölçeği puanları ile Durumluluk Kaygı Envanteri puanları arasında pozitif anlamlı bir ilişki bulundu. Fakat epilepsili ve sağlıklı çocuğu olan anne-babaların Başa Çıkma Ölçeği toplam puanları ile aile değerlendirme ölçeği toplam puanları ve durumluluk kaygı envanteri puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı.Sonuç: Epilepsili çocuğa sahip olmak, ebeveynlerin hem aile işlevlerini olumsuz etkilemekte hem de kaygı düzeylerini belirgin olarak artırmaktadır. Bununla birlikte başa çıkma becerileri anlamlı düzeyde etkilenmemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The unpredictable nature and progression of epilepsy significantly affect the physical and psychosocial functions of the parents as well as the children. In this study, we aimed to investigate the family functioning, anxiety of parents and coping strategies of parents in children with epilepsy according to sociodemographic and clinical characteristics.Method: The study population included either mothers or fathers of 60 children at 6 to 16 years of age, who were diagnosed with epilepsy in Karadeniz Technical University Medical School Pediatric Neurology Clinics between November 2006 and June 2007. Control group included either mothers or fathers [matched with patient group in terms of age, gender, level of education and place of residence (village, township, town centre)] of 60 healthy children aged between 6 to 16 years. Sociodemographic Data Form, Family Assessment Device, State Anxiety Inventory, and Cope Attitudes Scale were applied to all participants, respectively.Results: Parents of children with epilepsy were found to be dysfunctional in respect of family functions (roles, emotional reaction, showing required interest, general functions) when compared to parents of healthy children. Additionally, level of anxiety in parents of children with epilepsy was more than the level observed in parents of healthy children. In respect of coping strategies, mental coping strategies of parents having epileptic children were found to be significantly lower than parents of healthy children. No significant difference was detected between the parents of epileptic and parents of healthy children in terms of other sub-scales of Cope Attitudes Scale. There was a positive significant relation between scores of Family Assessment Device and State Anxiety Inventory of parents with epileptic and parents with healthy children. No significant relation was found in the total scores of Cope Attitudes Scale, Family Assessment Device and State Anxiety Inventory between parents with epileptic and parents with healthy children.Conclusion: Having a child with epilepsy effects family functioning negatively besides significantly increasing the level of anxiety in parents. On the other hand, coping strategies are not affected significantly.