Kamptotesin içeren polimerik ve oligosakkarit bazlı nanopartiküler formülasyonların geliştirilmesi ve in vitro-in vivo değerlendirilmesi
Formulation and in vitro/in vivo evaluation of camptothecin loaded polymeric and oligosaccharide based nanoparticulate drug delivery systems
  1. Tez No: 236920
  2. Yazar: YASEMİN ÇIRPANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÇALIŞ, DOÇ. DR. EREM BİLENSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kamptotesin (CPT) kuvvetli bir antikanser maddedir. Sudaki çözünürlüğünün az olması ve fizyolojik şartlarda stabil olmaması kamptotesinin klinik uygulamasını sınırlandırmıştır. Kamptotesinin çözünürlüğü ve fizyolojik pH'da stabilitesi amfifilik siklodekstrin, poli(laktid-ko-glikolik asit) (PLGA) ve poli-?-kaprolakton (PCL) nanopartiküler sistemlerle düzeltilmeye çalışılmıştır. Nanopartiküller nanopresipitasyon tekniğine göre hazırlanmıştır. Bütün formülasyonların ortalama partikül büyüklükleri 275 nm'nin altında ve polidispersite indeksleri 0.2'den küçüktür. Amfifilik siklodekstrin nanopartiküllerinin ilaç yükleme değerleri PLGA ve PCL nanopartiküllerine göre önemli ölçüde yüksek bulunmuştur. Nanopartikül formülasyonları kontrollü salım profili göstermiştir. Amfifilik siklodekstrin nanopartikülleri ile 12 güne kadar, polimerik nanopartiküllerle 48 saate kadar salım uzatılmıştır. Nanopartiküllerin antikanser etkinliği MCF-7 insan meme karsinoma hücreleri ile değerlendirilmiştir. Amfifilik siklodekstrin nanopartikülleri PLGA, PCL ve kamptotesinin DMSO'daki çözeltisine göre daha yüksek antikanser etkinlik göstermiştir. İn vivo çalışmalarda amfifilik siklodekstrin türevlerinden biri olan 6-0-Capro-ßCD nanopartikülleri ile tedavi edilen grup beyin glioma modelinde kontrol grubuna ve diğer formülasyonlarla tedavi edilen gruplara göre sıçanlarda yaşam süresini önemli ölçüde artırmıştır. Bu sonuçlar göstermektedir ki, kamptotesin yüklü amfifilik siklodekstrin nanopartiküller polimerik taşıyıcılarla karşılaştırıldığında umut vaat edici taşıyıcı sistem olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Camptothecin (CPT) is a potent anticancer agent. The clinical application of CPT is restricted by poor water solubility and instability under physiological conditions. Solubilization and stabilization of CPT were realized through nanoparticulate systems of amphiphilic cyclodextrins, poly(lactic acid-co-glycolic acid) (PLGA) and poly(?-caprolactone (PCL). Nanoparticles were prepared with nanoprecipitation technique. Mean particle sizes were under 275 nm and polydispersity indices were lower than 0.2 for all formulations. Drug loading values were significantly higher for amphiphilic cyclodextrin nanoparticles when compared to PLGA and PCL nanoparticles. Nanoparticle formulations showed a significant controlled release profile extended up to 12 days for amphiphilic cyclodextrin nanoparticles and 48 hours for polymeric nanoparticles. Anticancer efficacy of the nanoparticles was evaluated against MCF-7 human breast adenocarcinoma cells. Amphiphilic cyclodextrin nanoparticles showed higher anticancer efficacy than PLGA or PCL nanoparticles and the CPT solution in DMSO. For in vivo evaluation, rat median survival was significantly improved for the group treated with 6-0-Capro-ßCD nanoparticles to the control group and the other formulations in brain glioma model. These results indicated that CPT-loaded amphiphilic cyclodextrin nanoparticles emerge as a promising carrier system when compared to polymeric carries.