Yetişkin inmeli hastalarda dinamik ayak-ayak bileği ortezi'nin fonksiyonel ambulasyon aktiviteleri ve denge üzerine etkisi
The effect of dynamic ankle foot orthoses on functional ambulation activities and balance in adult stroke patients
- Tez No: 236925
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin inmeli hastalarda dinamik ayak-ayak bileği ortezi'nin(DAFO) fonksiyonel ambulasyon aktiviteleri ve denge üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya yaş ortalamaları 42,50± 14,89 yıl (çalışma grubu) ve 50,64 ±9,22 yıl (kontrol grubu) olan, en az 6 ay önce inme geçirmiş olan ve nörofizyolojik tedavileri devam eden 28 hemiparetik yetişkin birey dâhil edilmiştir. Hemiparetik bireyler rasgele yöntemle çalışma ve kontrol grubuna ayrılmıştır. Çalışma kapsamında bireylerin demografik bilgileri alındıktan sonra değerlendirmeler, çalışma grubunda DAFO yapımını takip eden gün ve 3. aylarda sadece ayakkabı ile ve DAFO'nun ayakkabı içersine giyildiği durumda; kontrol grubunda ise aynı sürelerde sadece ayakkabı ile yapılmıştır. Değerlendirmeler, Süreli Kalk ve Yürü Testini (SKYT), merdiven inme-çıkma testini (MİÇT), Berg Denge Skalasını (BDS), Fonksiyonel Uzanma Testini (FUT), Süreli 10 metre yürüme testini, Stabilometrik değerlendirme ile etkilenmiş tarafa olan ağırlık aktarma yüzdesini, ayak izi analiz yöntemini (adım uzunlukları, adım genişliği), yürüme hızını, kadansı ve Fizyolojik Harcama İndeksini (FHİ) içermektedir. Elde edilen bulgulara göre gruplardaki ilk ve 3. ay değerlendirmeler karşılaştırıldığında kontrol grubunda; yürüme hızı, kadans ve süreli 10 metre yürüme testinin 3. ayda olumlu bir gelişme tespit edilirken, çalışma grubunda ise ayakkabılı durumda etkilenmiş tarafa olan ağırlık aktarma yüzdesinde, etkilenmiş taraf adım uzunluğunda, DAFO ve ayakkabının birlikte kullanıldığı durumda ise hem sağlam taraf hem de etkilenmiş taraf adım uzunluklarında, yürüme hızında 3. ayda olumlu bir gelişme gösterilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of DAFO?s on balance and functional ambulation activities in adult stroke patients. The subjects were 28 chronic hemiparetic patients with a stroke history of at least 6 months who were undergoing neurophysiologic treatment. The subjects who were randomly allocated into the study and control groups had an age range of 42,50 ± 14,89 and 50,64±9,22 years respectively. After accumulating demographic data, assessments were made for the study group with shoes and with DAFO?s worn in shoes at the first day following fabrication of the DAFO and at three months. The same assessments were made for the control group with shoes only at the same time intervals. The utilised assessments were Berg Balance Scale (BBS),Timed Up and Go (TUG), Timed Up and Down Stairs (TUDS), Functional Reach Test (FR), Timed 10 Meter Walk (T10MW), percentage of weight bearing on affected side on stabilometric platform, step length and width by means of footprint method, velocity and cadance measurements and Physiological Cost Index (PCI).