Yataklı tedavi kurumlarında farklı iki yöntemle üretilen köfteli yemeklerdeki Staphylococcus aureus ve Stafilokokal Enterotoksin A varlığının moleküler mikrobiyolojik yöntemlerle saptanması
Determination of Staphylococcus aureus and Stafilokokal Enterotoxin A presence by molecular and microbiological methods in meatball meals cooked by two different methods in hospitals
- Tez No: 236926
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN, YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Mikrobiyoloji, Nutrition and Dietetics, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma iki farklı yemek üretimi ile hizmet veren iki farklı yataklı tedavi kurumunda (A kurumu ? kendi personeli ile yeni üretim sistemi, B kurumu ? özel firmadan yerinde geleneksel üretim sistemi) üretilen köfteli yemeklerde Staphylococcus aureus ve Enteroktoksin A varlığının moleküler mikrobiyolojik yöntemlerle hızlı bir şekilde tanımlanması amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya her kurumdan 30'ar olmak üzere toplam 60 köfteli yemek örneği dahil edilmiştir. Araştırma sonunda, geleneksel üretim sistemiyle hizmet veren B kurumunun mutfak bölümlerden et hazırlama ve sebze hazırlama bölümlerinin yüzey toplam bakteriyel yük skorları sırasıyla A=610.80 ? B=26745, A=62.40 ? B=5316 olmak üzere A kurumuna göre anlamlı şekilde (p0.05). Sonuç olarak, toplu beslenme sistemlerinde besin zehirlenmelerinin önüne geçilebilmesi için tüm aşamalarda hijyen kurallarına uyulması gerekmektedir. Bunun için de koşulların iyileştirilmesinin yanı sıra personelin eğitimlerinin sürekliliği sağlanmalıdır. Aynı zamanda besin patojenlerinin saptanması için daha hızlı ve pratik olması açısından moleküler mikrobiyolojik yöntemlerin kullanımının önemli olduğu sonucuna da varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned and carried out in order to determine Staphylococcus aureus and Staphylococcal Enterotoxin A presence quickly in meatball meals cooked in two different hospitals (hospital A- new production system with its own staff, hospital B-traditional production system from private sector) with two different cooking systems by using molecular and classical microbiological methods. Total 60 samples of meals with meatballs (30 samples from each hospital) were included in the research.