Eylemde ağızdan sıvı gıda desteğinin doğum eylemi süresine etkisi
The effect of oral fluid food support during labor on labor duration
  1. Tez No: 236949
  2. Yazar: ŞULE ERGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAFİYE EROĞLU, PROF. DR. LALE TAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma, doğum eylemi sırasında ağızdan sıvı gıda desteğinin, doğum eylemi süresine etkisini belirlemek amacıyla yapılmış müdahale tipi bir çalışmadır. Örneklem büyüklüğü, NCSS - Statistical and Power Analysis Software - PASS programında Mc. Neamer test yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Araştırmaya, yaş ve eğitim durumuna göre bire-bir eşleştirilmiş toplam 110 kadın (55 müdahale ve 55 kontrol grubu) alınmıştır. Veriler, kadınların tanımlayıcı özellikleriyle ilgili veri toplama formu, doğum eylemini değerlendirme ve tanılama formu, doğum eylemi sırasında ağrı algılanmasını belirleme (VAS: Vizuel Analog Skalası) testi ve Spilberger' in durumluk ve sürekli kaygı envanteri aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 11.0 bilgisayar programında; ortalama, yüzdelik sayılar, t-testi, ki-kare testi, fisher'in kesin ki-kare testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is an interventional study, carried out to determine the effect of oral fluid food support during labor on labor duration. The sample size was calculated using the Mc. Neamer test method at NCSS - Statistical and Power Analysis Software - Mc PASS program. The research were included total 110 women( 55 intervention and 55 control groups) which according to age and education level is one-to-one matching. Data was collected by means of data collection form related to the identifying chracteristics of women, labor assesment and diagnosis form, labor pain perception to determine test (VAS: Visual Analog Scale) and Spielberg!s State-Trait Anxiety Inventory. The collected data was processed in SPSS11.0 and was analyzed with levels of means, percentage points by means of t-test, Ki-square test and Fisher?s exact ki-square test.