Nörogelişimsel bozukluğu olan çocuklarda gelişimsel koordinasyon bozukluğunun günlük yaşam aktivitelerine etkisi
The effect of developmental coordination disorder to activities of daily living in childeren with neurodevelopmental disorders
  1. Tez No: 236956
  2. Yazar: BÜLENT ELBASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, nörogelişimsel bozukluğu olan çocuklarda gelişimsel koordinasyon bozukluğunun (GKB) günlük yaşam aktivitelerine olan etkisini incelemektir. Bu amaçla, 37 nörogelişmsel bozukluğu olan olgu ve kontrol grubu olarak normal gelişim özellikleri gösteren 35 sağlıklı çocuk çalışmaya dâhil edilmiştir. Duyu değerlendirmesi için, Ayres Güney Kaliforniya Duyu Bütünlüğü Testleri, motor performans değerlendirmesi için Bruininks?Oseretsky Motor Yeterlilik Testi ve günlük yaşam aktivitelerini değerlendirmek için çocuklar için Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (WeeFIM) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of develeopmental coordination disorder (DCD) to daily living activities in children with neurodevelopmental disorders. For that purpose, demographic characteristics of 37 childeren with developmental disorders and 35 healty children were noted. Ayres Southern California Sensory Integration Tests, Bruininks-Oseretsky Test of Motor Proficiency, WeeFIM were used to assess sensory integration, level of motor performance and level of daily living activities in children respectively.