Hastanede yatan hastaların beslenme durumu, hastane malnütrisyonu gelişimi ve besin tüketimi üzerine bir araştırma
A study of nutritional status, development of malnutrition and food consumption in hospitaized patients.
  1. Tez No: 236957
  2. Yazar: ANIL EVRİM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İki aşamalı olarak planlanan bu çalışmada hastaneye kabulde ve yattıkları süre içinde hastaların beslenme durumlarının, hastanede kilo kaybına yol açan nedenlerin, Hacettepe Üniversitesi hastanesinde uygulanan Rejim 3 ve Rejim 2 menülerinin enerji ve besin öğesi bileşimlerinin, tabak artığının ve tabak artığının sebep olduğu mali kaybın belirlenmesi amaçlanmıştır. Birinci aşama, Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri'nde yatan 617, ikinci aşama ise 244 erişkin hasta üzerinde yapılmıştır. Hastaların yatışta Nütrisyonel Risk Taraması (NRS-2002) ve beden kütle indeksi (BKİ) belirlenmiş, vücut ağırlığı (VA), üst orta kol çevresi (ÜOKÇ) ölçümleri yapılmış, total protein, serum albümin düzeyleri kaydedilmiştir. Hastalara taburcu oldukları gün hastane yemeği memnuniyet anketi uygulanmış, VA, ÜOKÇ ölçümleri tekrarlanmıştır. İkinci aşamada ise hastaların üç gün süre ile besin tüketimleri izlenmiş ve tabak artıkları tartılmıştır. NRS-2002 skoru > 3, BKİ < 20, olanlar nütrisyonel risk altında olarak kabul edilmiştir; bu oranlar sırasıyla % 43.6, % 9.4,'tür. Hastaların % 77'sinde hastanede kaldıkları süre içinde kilo kaybı saptanmıştır (2.6±1.9 kg).
Özet (Çeviri)
In two sections, this study aimed to investigate the nutritional status of 617 patients on admission and during hospital stay, the factors leading to weight loss, the plate waste, and to evaluate energy and protein content of Regime 2 and 3 menus catered in the hospital together with patient satisfaction and food cost. On admission, Nutritional Risk Screening (NRS 2002), weight, height, Body Mass Index (BMI), mid upper arm circumference (MAC) measurements were carried out; serum total protein and albumin levels were recorded. Upon discharge, measurements of weight, MAC were repeated and a food satisfaction questionnaire was applied. Patients with NRS 2002>3, BMI