Patellofemoral ağrı sendromu tedavisinde farklı diz pozisyonlarında fizyoterapi uygulamalarının etkinliği.
The efficiency of physical therapy applications in different knee positions the treatment of patellofemoral pain syndrome.
  1. Tez No: 236958
  2. Yazar: ÖZLEM ÖNER COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma patellofemoral ağrı sendromu tedavisinde kapalı ve açık kinetik zincir pozisyonunda yapılan rehabilitasyon programlarının ağrı, kas kuvveti, propriyosepsiyon ve fonksiyonel düzey üzerine olan etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sağlık ve Rehberlik Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nde, uzman doktor tarafından patellofemoral ağrı sendromu teşhisi konulan 40 hasta birey çalışmaya alınmıştır. Çalışmada hastalar, rastgele yöntemle açık kinetik zincir grubu (AKZ Grubu, n:20) ve kapalı kinetik zincir grubu (KKZ Grubu, n:20) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışmaya katılan tüm bireyler, ağrı (Görsel Analog Skalası), postür analizi, patellofemoral eklem testleri, diz eklemi kasları esnekliği, diz kaslarının izometrik ve izokinetik kas kuvveti, aktif ve pasif propriyosepsiyon duyusu (Biodex Sysem Pro 3 İzokinetik Sistem), fonksiyonel düzey (Alt Ekstremite Fonksiyonel Skala ve Kujala Skalası) ve diz ekleminin X-Ray bulguları açısından tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirilmiştir. Bir gruba elektrik stimulasyonu açık kinetik zincir pozisyonunda, diğer gruba kapalı kinetik zincir pozisyonunda uygulanmıştır. Tedavi programı her iki grup için haftada 3 gün, 6 hafta süreyle uygulanmıştır.Her iki gruba da 10 seans ultrason ve her seans soğuk uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been performed to investigate the effects of open and closed kinetic chain rehabilitation programs on pain, muscle strength, proprioception and functional level. Forty patients diagnosed by specialists with patellofemoral pain syndrome were included in the study performed at Middle East Technical University, Medical Center, Physical Therapy and Rehabilitation Department. Patients were randomly assigned into two groups; open kinetic chain group (OKC Group, n=20) and closed kinetic chain group (CKC Group, n=20). All the subjects participated in this study have been evaluated for pain intensity (visual analog scale), posture, patellofemoral joint tests, knee-joint elasticity, isometric and isokinetic muscle strenght of knee muscles, active and passive proprioceptive sensation (Biodex System Pro 3 Izokinetic System), functional level (Lower Extremities Functional Scale and Kujala Scale), and X-ray findings for knee joint before and after the study. Electrical stimulation has been applied to one group in open kinetic chain position, and to the other group in closed chain position. The rehabilitation program lasted for 3 days per week for 6 weeks for both groups. Both groups underwent 10 sessions of ultrasound and coldpacks have been applied in each session.