Sıçanda penis replantasyon modeli
Penis replantation model in the rat
- Tez No: 236963
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ ŞAFAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, sıçanda deneysel çalışmalarda kullanılabilecek, pratik ve güvenilir bir penis replantasyon modeli oluşturmaktırÇalışma iki kısımdan oluşmuştur. Çalışmanın birinci kısmında (n=6) sıçan perineal bölgesinin anatomisi araştırılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında ise penile kompozit grefti, ampütasyon sonrasında replante edilmiştir (n=12). Bu kısımdaki sıçanların 6 tanesinde, penile kompozit grefti, mikrovasküler anastamoz olmaksızın greft olarak yerine replante edilirken, diğer 6 tanesinde, kompozit greftin pedikülü ile safenöz damarlar arasında anastamoz sonrasında dokunun kanlanması sağlanarak, bu şekilde replantasyonu gerçekleştirilmiştirReplante penis dokularının viabilitelerinin değerlendirilmesi için, direk gözlem, SSEP testi (somato-sensoriyel evoked potential), histoloji ve mikroanjiyografi kullanılmıştır. Tüm vaskülarize replante penis dokuları 100 günün üzerinde yaşarken, greft olarak replante edilmiş penis dokularının hepsinde post-operatif 7 gün içerisinde nekroz gerçekleşmiştir.Bu çalışmada sıçanda mikrocerrahi eğitiminde ve deneysel çalışmalarda kullanılabilecek, yeni ve pratik bir replantasyon modeli tanımlanmıştır. Bunun yanında, penis kompozit dokusunun kanlanmasının, direk olarak arter-korpus spongiozum anastomozu ile sağlanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present a penis replantation model in the rat which will be used in experimental studiesThe study was divided into two parts. In the first part of the study (n=6) anatomical dissections were performed in the perineal region of the rat. In the second part of the study (n=12), penis composite tissue was replanted after amputation. In 6 of the rats in this part of the study, penis composite tissue was replanted as a graft without microvascular anastamosis and in the other 6 of the rats, penis composite tissue was replanted via anastamosis of its pedicle with the saphenous vesselsDirect observation, somatosensoriel evoked potential test (SSEP), histology and microangiography were the methods used to assess the viability of the replanted penis tissues. All of the vascularized replants survived over 100 days, however all of the penis tissues replanted as grafts necrosed in 7 days post-replantationIn this study, a new and practical penis replantation model in the rat has been introduced which can be used in microsurgical practice and experimental studies. Besides, a new method of blood supply to a vascularized composite tissue with directly artery-to-corpus spongiosum anastamosis was introduced.