Sıçanlarda yeni bir penis allotransplantasyonu modeli
A new penile allotransplantation model in rats
  1. Tez No: 497598
  2. Yazar: YAKUP IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYYAT CÜNEYT ÖZEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, sıçanda gerek deneysel cinsiyet değişimi çalışmalarında gerekse deneysel penis replantasyonu çalışmalarında kullabilecek bir penis allotransplantasyonu modeli oluşturmaktır. Çalışma iki gruptan oluşmaktadır. Birinci grupta (n=14), dişi ve erkek sıçan genital ve inguinal bölge anatomisi araştırılmış, sonrasında erkek sıçanlardan alınan penis kompozit grefti herhangi bir mikrovasküler anastomoz yapılmaksızın dişi sıçanlara transplante edilmiştir. İkinci grupta (n=14) ise erkek sıçanlardan alınan penis kompozit grefti, mikrovasküler anastomozla dişi sıçanlara transplante edilmiş, takibinde üretra anastomozu da yapılmıştır. Transplante edilen penis dokularının viabiliteleri direk gözlem, mikroanjiyografi ile değerlendirilmiştir. Allogreft olarak transplante edilen penis dokularının tamamı nekroza giderken (n=7), vaskülarize penis dokularının tamamının postoperatif 14.günde yapılan değerlendirme ile viabilitelerini koruduğu gösterilmiştir. Bu çalışmayla, daha önce tanımlanmamış cinsiyetler arası penil allotransplantasyon modeli tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe a penile allotransplantation model in rats which can be used in both sex-change and penile replantation experimental studies. The study divided into two groups. In the first group of study (n=14), anatomical dissection was performed in genital and inguinal regions of male and female rats, and penile composite grafts harvested from male rats transplanted as grafts to female rats without any microvascular anastomosis. In the second group (n=14), penile composite grafts harvested from male rats transplanted to female rats with microvascular anastomosis between saphenous artery and vein and bulbus penis and dorsal penile vein respectively. After completition of vascular anastomosis, uretral anastomosis also performed. Direct observation and microangiography were used to assess the viability of the transplanted penile tissues. All of the penile tissues transplanted as grafts (n=7) necrosed while all of the penile tissues transplanted with microvascular anastomosis survived after postoperative 14th day. In this study, a penile allotransplantation model between sexes has been introduced which has never been described in the literature before.