Amino asit suplemanlarının vücut bileşimine, biyokimyasal parametrelere ve kas geliştirmeye etkisi
Effects of amino acid supplements on body composition, biochemical parameters and muscle development
- Tez No: 236964
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Amino asit suplemanı alan ve almayan bireylerde vücut bileşimi, spor performansı ve bazı biyokimyasal parametrelerde oluşabilecek değişikliklerin bilimsel olarak farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. On hafta kuvvet antrenmanı yapan sedanter, yaşları (23.3 ±3.4 yıl), beden kütle indeksleri (BKİ=22.09 ±1.8 kg/m2) ve fiziksel aktivite düzeyleri (MET=1.7 mL/ kg/ dk) benzer, gönüllü 24 erkek birey (13 whey proteini, 11 kişi kontrol) çalışmaya alınmıştır. Protein grubu, günlük diyetine ek olarak; egzersiz yapılan günlerde (3 gün), 69 g/gün, diğer günlerde ise (4 gün), 34.5 g/gün whey proteini kullanmıştır. Günlük alınan enerji, kontrol grubunda 2388 ±271 kkal (35.1 kkal/ kg) iken, protein grubunda 2780 ±451 kkal (42.3 kkal/ kg)' dır. Protein/enerji oranları kontrol ve protein gruplarında sırasıyla 14.05 ±1.47 g/ kkal ve 24.04 ±2.10 g/ kkal olup, referans aralığındadır. Diyetle alınan protein miktarları; kontrol ve protein grubunda sırayla 66.3 ±15.0 g/ gün (1.16 ±0.26 g/ kg) ve 118.2 ±27.3 g/ gün (2.25 ±0.26 g/ kg) iken, protein kalitesi de göz önüne alınarak, ayrıntılı hesaplama yapıldığında, gerçek protein değeri, kontrol ve protein gruplarında sırasıyla 50.1 ±12.2 g/gün (0.89 ±0.20 g/ kg/ gün) ve 89.4 ±20.8 g/ gün (1.70 ±0.19 g/ kg/ gün)' e düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the effects of whey protein powder on health, sports performance and body composition. Mean age (23.3 ± 3.4 years), body mass index (22.09 ±1.8 kg/m2) and physical activity levels (MET=1.7 mL/ kg/ min) of the two groups were found similar. Voluntary 24 males (13 whey protein, 11 control) were applied to do resistance exercise for 3 times per week for 10 weeks. In addition to their daily diet, protein group had used 69 g/ day whey protein in the day of exercise, 34.5 g/ day in the other days. Daily mean energy, protein, protein/ energy ratios of the control and protein groups were 2388 ± 271 kcal (35.1 kcal/ kg), 2780 ± 451 kcal (42.3 kcal/ kg), 66.3 ±15.0 g (1.16 ±0.26 g/ kg) and 118.2 ±27.3 g (2.25 ±0.26 g/ kg) 14.05 ±1.47 and 24.04 ±2.10 respectively. However with the calculation of protein quality, actual daily protein intakes decreases to 50.1 ±12.2 g/day (0.89 ±0.20 g/ kg/ day) in control group, and to 89.4 ±20.8 g (1.70 ±0.19 g/ kg) in protein groups, that is below the recommended levels of protein for athletes.