Kanserli çocuklarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of health related quality of life in children with cancer
- Tez No: 236973
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çocukluk çağı kanserlerinde genel yaşam hızlarının artmasıyla birlikte, geç yan etkilerin azaltılması hedeflenmekte ve bu konudaki çalışmalara öncelik verilmektedir. Sağlık ilişkili yaşam kalitesi hastanın fiziksel, duygusal, mental ve sosyal davranışlar bakımından iyilik halini kapsayan çok boyutlu bir kavram olup, bir hastalığın ve tedavisinin yarattığı etkilerin hasta tarafından algılanışı olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada kanser tanısı ile tedavi verilen ve tedavisi kesildikten sonra hastalıksız olarak izlenen çocuklarda sağlık ilişkili yaşam kalitesi ve bunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ebeveyn ve çocuklara ?Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği?, ebeveynlere ?Kısa Semptom Envanteri? ve ?Başa Çıkma Yolları Envanteri? uygulanmıştır. 1 Temmuz - 31 Aralık 2008 tarihleri arasında Hacettepe Hastaneleri'ne başvuran 8-18 yaşları arasındaki, ölçekteki maddeleri yanıtlayamayacak düzeyde majör bir motor veya mental disfonksiyonu olmayan 302 kanserli çocuk ve 272 sağlıklı çocuk olmak üzere toplam 574 çocuk çalışmamıza alınmıştır. Analizler eksik bilgisi olan hastalar çıkarıldıktan sonra 299 hasta ve 272 sağlıklı çocuk olmak üzere toplam 571 kişi üzerinden yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the improvement of survival rates in childhood cancer, attempts are made to develop less toxic treatment modalities and priority is given to the studies about this subject. Health related quality of life is defined as a multidimensional concept involving physical, emotional, mental and social well being as well as perception of the effects caused by disease and its treatment. We aimed to evaulate the health related quality of life and the factors affecting it in childhood cancer survivors.“Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) 4.0 TM, Generic Core Scale”for children and parents,“Brief Symptom Inventory (BSI)”and“Ways of Coping Inventory (WCI)”for the parents were used. 302 patients without any major mental or motor deficit and 272 healthy controls of 8-18 years were enrolled to study during the period 1 July-31 December 2008. After excluding the 3 patients due to missing information, analysis was done in a total number of 571 subjects.