Kanserli çocuğu olan ailelere evde verilen hemşirelik hizmetlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of nursing interventions provided to the families of children with cancer at home
  1. Tez No: 192617
  2. Yazar: EMİNE ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİCRAN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çalışma, kanserli çocuklarınailelerine evde verilen hemşirelik hizmetlerinin etkinliğini belirlemek amacıyla yarı deneysel olarakyapılmıştır. Araştırmanın örneklemine, Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi PediatrikOnkoloji-Hematoloji Polikliniği'nde kanser tanısıyla izlenen 6-12 yaş grubu 30 çocuğun annelerialınmıştır. Veriler, kanserli çocuklar ve annelerinin tanıtıcı özelliklerine ilişkin anket formu, anneleringereksinimleri ve çocuklarda oluşan semptomları içeren ev ziyareti izlem formu, anneler içinhemşirelik bakım planı, evde bakım rehberi, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ve WHOQOL-BREFYaşam Kalitesi Ölçeği ile toplanmıştır. Annelerin gereksinimleri Yaşam Aktiviteleri Modelikullanılarak belirlenmiştir. Araştırmacı tarafından 15 gün arayla toplam 6 ev ziyareti yapılmıştır. lk evziyaretinde, çocukların ve annelerin gereksinimleri belirlenmiştir. 2-5. ev ziyaretlerinde eğitim,danışmanlık ve destek gibi hemşirelik girişimleri yapılmıştır. Ev ziyaretlerinin etkinliğini belirlemekiçin 6. ev ziyaretinde annelerin kaygı ve yaşam kalitesi düzeyleri ölçülmüştür. Verilerindeğerlendirilmesinde; yüzdelik, Kruskal-Wallis Varyans Analizi, Mann-Whitney U, Wilcoxon veCochran Q testleri kullanılmıştır.Sonuçlar, kanserli çocukların en fazla saç dökülmesi, iştahsızlık, ishal, ateş, anemi ve yorgunluksemptomlarını deneyimlediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of thisquasi-experimental study was to determine the effects of nursing interventions provided tothe families of children with cancer at home. The study sample consisted of 30 mothers whohave children with cancer at 6-12 years had been followed up in the Pediatric Oncology-Hematology Policlinic of the Erciyes University Gevher Nesibe Hospital. Questionnaireform about the charesteristics of children with cancer and families, home visit follow formthat contains symptoms occured on children and needs of the mothers, nursing care plan forthe mothers, home care guide, the State-Trait Anxiety Inventory and WHOQOL-Bref Scalewere used for data collection. The mothers? needs were determined using Activities ofLiving Model. Totally six home visits were made up twice a month by researcher. At firsthome visit, the needs of the mothers and the children were determined. Nursing interventionssuch as education, counselling and support were done at 2nd-5th home visit. For determiningthe effects of home visits, the anxiety and quality of life of the mothers were measured at 6thhome visit. Percentage, one way analysis of Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, Wilcoxonand Cochran Q tests were used for data analysis.The results revealed that; most experienced symptoms of children with cancer were alopecia,lack of appetite, diarrhea, fever, anemia and fatigue.