Kanser tanısı almış ve kanser tanısı almamış çocuklarda akdeniz diyet kalite indeksi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the mediterraneanean diet quality index and quality of life in children diagnosed with cancer and not diagnosed with cancer
  1. Tez No: 891400
  2. Yazar: ALEYNA NUR KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Çocukluk çağı kanserlerinde hastalık ve tedavi kaynaklı çeşitli nedenlerle beslenme durumunda kötüleşme meydana gelebilmektedir. Yeterli beslenme bu hastalarda tedavinin getirdikleriyle başa çıkmada kritik rol oynamaktadır. Kanser tanısı almış ve kanser tanısı almamış çocuklarda malnütrisyon sıklığının, yaşam kalitesinin, malnütrisyon, antropometrik ölçümler ve Akdeniz Diyet Kalite İndeksi (KIDMED) ile Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) arasındaki ilişkinin, ebeveyne ait faktörlerin kanser gelişim riski ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlanan bu çalışma İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji Kliniği ve Çocuk Sağlığı İzlem Polikliniğinde yürütülmüştür. Çalışmaya 43 kanser tanısı almış, 43 kanser tanısı almamış çocuk katılmıştır. Bireylere demografik özellikler, antropometrik ölçümler, besin tüketim kaydı ve besin sıklık formunu içeren anket ile birlikte KIDMED ve ÇİYKÖ ölçeği uygulanmıştır. Olgu grubunun çoğunluğunu hematolojik kanserli hastalar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In childhood cancers, nutritional status may deteriorate due to various reasons such as disease and treatment. Study which was planned to evaluate frequency of malnutrition, quality of life, malnutrition, anthropometric measurements and relationship between Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED) and Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) in children with and without cancer, and relationship between parental factors and risk of cancer development, conducted in İzmir Tepecik Training and Research Hospital, Pediatric Oncology Clinic and Child Health Follow-up Polyclinic. 43 children diagnosed with cancer and 43 children without cancer participated in study. KIDMED and PedsQL were applied to individuals with questionnaire including demographic characteristics, anthropometric measurements, food record and food frequency form. Majority of case group had hematological cancer.