Toz metalurjisi ve uygulamaları
Powder metallurgy and applications
- Tez No: 237006
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma temelde 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel olarak toz metalurjisine değinilmiştir. Toz metalurjisi yöntemiyle üretilen parçaların özellikleri, toz metalurjisi yönteminin kısaca nasıl uygulandığı, işlem basamakları ve genel olarak hangi sektörlerde malzeme üretiminde kullanıldığı yer almaktadır. İkinci bölümde toz metalurjisinin genel tanımı, doğuşu, eski dönemlerden günümüze kadar uzanan gelişim süreci ve bu süreç ile birlikte insanoğlunun ihtiyaçlarını ne şekilde karşıladığına yer verilmiştir. Bunun yanı sıra toz partiküllerin boyutları ve şekilleri, temel olarak toz üretim tekniklerinden kimyasal, elektrolitik, mekanik ve atomizasyon yönteminden bahsedilmiştir. Diğer yöntemlere nazaran toz üretiminde ağırlık verilen atomizasyon yöntemi detaylı olarak anlatılmıştır. Çeşitli metallerin hangi toz üretim yöntemiyle üretildiği bu bölümde anlatılmıştır. Ayrıca toz metalurjisinin avantajları ve dezavantajlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde toz metalurjisinin en yaygın uygulama alanlarına yer verilmiştir. Çalışmada yer alan son bölüm ise toz metalurjisi deneysel uygulamalardır. Bu bölümde ise yedi adet numune ele alınmıştır. Bu numuneler farklı sinterleme sıcaklığı ve sinterleme sürelerine bağlı olarak sinterlenmişlerdir. Sinterleme işlemi sonucunda, yoğunluk değerleri, sertlik değerleri ve yüzey analizleri incelenmiştir. Bununla birlikte deneysel uygulama olarak sonuç ve öneriler kısmında deney çalışmasını zenginleştirecek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is basically composed of four parts. In the first part, generally, powder metallurgy is mentioned. This part; includes the masses? properties that are manufactured by powder metallurgy, how powder metallurgy is carried out in shorthand, its process steps and in which industries it is used in manufacturing of supplies. The second part; includes the common description of powder metallurgy, its birth, development process which comes up from the past to the present and how it supplies humanbeings? needs within this period. Beside, these particle size and shape of powders and some powder manufacturing methods which are chemical, electrolitic, mechanic and atomization are mentioned in this part. Comparing to the other methods, atomization which is focused on powder manufacturing is mentioned thoroughly. The methods of various metals? manufacturing is also mentioned in this part too. In the third part, most common application fields of powder metallurgy are related. In the last part of this study, seven examples are handled. These examples are sintered under different sintering temperature and time conditions. As a result of sintering, density values, hardness values and surface analysis of examples are researched. Nonetheless, suggestions that enrich experimental studying are presented in the ?result and suggestion? part.