Production and characterization of high performance Al-Fe-V-Si alloys for elevated temperature applications
Yüksek sıcaklık uygulamaları için yüksek başarımlı Al-Fe-V-Si alaşımlarının üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 268957
  2. Yazar: SEDA SAYILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, toz metalurjisi yüksek sıcaklık uygulamaları için yüksek başarımlı Al? 8Fe ? 1.7V ? 7.9Si (% ağırlıkça) alaşımlarının üretim tekniği olarakdeğerlendirilmiş ve ekstrüzyon sonucu üretilmiş alaşımların içyapısal ve mekaniközelliklerine toz tane boyutu aralığının ve ekstrüzyon (dar çıkım) oranının işleviincelenmiştir. Bu amaçla, yüksek sıcaklık alaşım tozlarını üretmek için havaatomizasyonu yöntemi kullanılmıştır ve bundan sonra tozlar elenmiş ve soğuksıkıştırılmıştır. Sıkıştırılan tozlara sonra 450 ? 480 °C' de sıcak ekstrüzyon yöntemiuygulanmıştır. Farklı tane boyut aralığındaki beş çeşit toz (?2000+212 ?m,?212+150 ?m, ?150+106 ?m, ?106+90 ?m ve ?90 ?m) ve üç farklı ekstrüzyonoranı (144:1, 81:1 ve 26:1) bu çalışmada kullanılmıştır.Tezin birinci bölümünde, hava atomizasyonu ile üretilen tozların içyapıları ve ısılkararlılıkları anlatılmıştır. Tüm hızlıca katılaşmış tozlarda ? ? Al matris ve ? ?Al13(Fe, V)3Si fazları XRD ile karakterize edilmiştir. Toz tane boyutu arttıkça,intermetalik fazların oranı azalmıştır. DTA analizi, farklı boyut aralıklarındaki tümalaşım tozlarında 581 °C' de bir ekzotermik tepkime olduğunu ortaya çıkarmıştır.Tezin ikinci bölümünde, ekstrüzyon sonucu üretilmiş alaşımların içyapısal vemekanik özelliklerine (farklı sıcaklıklarda) toz tane boyutunun ve ekstrüzyonoranının etkileri incelenmiştir. Sonuçlar, toz tane boyutundaki azalma ve ekstrüzyonoranındaki artmanın içyapıyı incelttiğini ve mekanik özellikleri geliştirdiğinigöstermiştir. Toz tane boyutunun etkisinin, ekstrüzyon oranınınkinden daha belirginolduğu ortaya çıkarılmıştır. Hızlı katılaşma yöntemi olan atomizasyon ve sıcakekstrüzyonun sonucu olarak mekanik özelliklerde dikkat çekici artışlargözlemlenmiştir (ör. 250 °C' deki çekme dayanımında % 60.7 artış).
Özet (Çeviri)
In the present study, the powder metallurgy was evaluated as a technique to producehigh performance Al ? 8Fe ? 1.7V ? 7.9Si (wt%) alloys for elevated temperatureapplications and the role of powder particle size range and extrusion ratio in themicrostructural and mechanical properties of the extruded alloys was investigated.For this purpose, an air atomization method was employed to produce powders ofthe high temperature alloy and after that the produced powders were sieved andcold compacted. The compacted billets were subsequently hot extruded at 450 ?480 °C. Five selected ranges of powders which were different in particle size(?2000+212 ?m, ?212+150 ?m, ?150+106 ?m, ?106+90 ?m, and ?90 ?m) andthree different extrusion ratios (144:1, 81:1, and 26:1) were used in this study.In the first part of the thesis, microstructure and thermal stability of as ? airatomized powders were described. ? ? Al matrix and ? ? Al13(Fe, V)3Si phases werecharacterized in all rapidly solidified powders by XRD. The fraction of theintermetallic phases was reduced as the powder particle size increased. DTA analysis revealed an exothermic reaction at 581 °C in all alloy powders of differentsize fractions.In the second part of the study, the effect of powder particle size and extrusion ratioon microstructural and mechanical properties (at different temperatures) of theextruded alloys was investigated. The results showed that decrease in powderparticle size and increase in extrusion ratio refined the microstructure and improvedthe mechanical properties. It was revealed that the effect of powder size was moreevident than that of extrusion ratio. Remarkable increases in mechanical properties(e.g. 60.7% increase in ultimate tensile strength at 250 °C) were observed as a resultof rapid solidification process (atomization) and hot extrusion.