Tarsus-Tarsus Çayı-Tuz Gölü arası kuvaterner çökellerin jeolojik gelişimi
Geological development of quaternary sediment inter Tarsus-Tarsus Creek-Salt Lake
- Tez No: 237025
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Tarsus-Tarsus Çayı-Tuzgölü arasıKuvaterner çökellerin Jeolojik Gelişimi, bölgenin Kuvaterner'deki tektonik kselmelerinin yavaşlamasından sonra deltaya bağlıovanın oluşumu ve gelişiminin incelenmesi için, çalışma alanına yoğun etkisi olan Tarsus Çayıve Seyhan Nehrinin drenaj alanın jeolojisi, bölgenin tektoniği, taşıdığıçökel miktarıve akım değerleri daha önceyapılan çalışmalardan yararlanılarak delta ovasıüzerindeki etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışma alanından alınan örneklerde yapılan analizlerden elde edilen veriler ile bölgenin sedimantolojik, jeokimyasal özellikleri saptanmışve jeoistatikselyöntemlerle değerlendirilmiştir.Çalışma alanının gelişimini incelemek için, jeofizik çalışmalar ve her biri 25 metre olan 3 adet sondaj çalışmasısonucunda ortaya çıkan veriler kullanılmıştır. Jeomorfoloji çalışmalarıve sondaj verilerine dayanılarak çizilen çalışma alanının alüvyonal stratigrafik gelişimini gösteren kuzey-batıgüney-doğu yönündeki kesit ve bunlardan yararlanılarak deltanın çalışma alanındaki gelişimi ortayakonulmuştur.Son yıllarda Tarsus Çayıve Seyhan Nehri üzerine yapılan barajlar akarsuların taşıdıklarısediman yükünü azaltmakta ve yeni bir denge kurmaktadır. Bu dengenin kıyıdaki kum hareketi üzerindeki etkisi yeni lagünlerin, bataklıkların ve kum setlerinin oluşumuna engel olmaktadır. Ayrıca bu denge deltanın gelişmesine önemli etkisi olan taşkınlarıengellemektedir. Bu yeni değişikliklerkıyıda yapılan jeomorfolojik gözlemler ve ölçümlere ve sondaj çalışmalarından çıkarılan kesit ile birlikte değerlendirildiğinde, kıyıda erozyonun ve kıyıçizgisinde gerilemenin olduğu, deltanın bundan sonraki evrimine ilişkin deltanın gelişimininyavaşlayacağıve yeni bir denge kurulana kadar gerileyeceği ortaya çıkarılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, for observing geological development of quaternary sediment inter Tarsus-Tarsus creek-Salt lake and formation and development of lowland bound to delta after slow down of this region?s tectonic upheaval in quarter, Tarsus creek and geology of Seyhan river?s drainage area which effect intensively study area, tectonic of region, amount of sediment and current value effects to delta lowland were tried to explain by benefit from old studies. The sediment logical and by analyzing of sample taking from study area and evaluated with geostatistical methods.For observing evolution of study region, the datas which were taken after geophysical studies at ground and 3 sounding that everyone is 25 meter were used. The cross section with the direction northwest and southeast which show alluvial stratigraphic development of study area which was drawn according to geomorphology studies and sounding datas land benefit from these, the development of delta at the study area was founded.At the last years the barrages which were building over Tarsus creek and Seyhan river decrease the sediment load that rivers carry and set up new balance. The effect of this balance to the sand movement in shore is obstruct to formation of new lagoon, swamp and sand banks Especially this balance obstruct the floods which effect development of delta. When this new alterations are evaluated with geomorphologic observations and measurement which was performed in shore and the cross section was published from sounding studies, it was founded that erosion in shore and regression at shore line, delta?s development will be slow down and it will be retarded until a new balance is formed