Berdan Nehri (Tarsus Çayı) yukarı havzasının yayla turizmi açısından kullanımı üzerinde bir arştırma
A research on the availability of upper catchment area of Berdan River from the respect of upland tourism
  1. Tez No: 38872
  2. Yazar: BERRİN SİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu araştırma Çukurova Bölgcsi'nde geleneksel olarak sürdürülen ve gittikçe kullanım yoğunluğu kazanmaya başlayan yaylalarda doğal ve kültürel yapının belirlenerek turizm ve rekreasyonel amaçlı kullanım potansiyeline uygun alan kullanımının saptanmasını amaçlamaktadır. Araştırma Berdan Nehri Yukarı Havzasını kapsayan 1347 km2 lik alanda yürütülmüştür. Üç aşamada tamamlanan çalışma sonunda“Turizm Amaçlı Potansiyel Alan Kullanım Haritası”bulunmuştur. Buna göre, araştırma alanının % 11.10'u“Çok Yüksek”, % 43,75'i“Yüksek”potansiyele sahip alanlar olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu alanlarda turizm ve rekreasyonel amaçlı kullanım önerileri haritalanmıştır. Bunlar;. Araştırma alanının yüksek kesimlerinde; Dağcılık, kaya tırmanışları, kış sporları ve doğa inceleme alanları,. Nehir kıyısında; Nehir kıyısı yürüyüş ve geçici kamping alanları,. Mevcut yayla yerleşimleri ve çevresinde; Turizm yatırım alanları ve rekreasyon tesisleri,. Köy yerleşmelerinde; Turizm amaçlı konaklama olanakları.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the land use potential in terms of touristical and recreational activities by using natural, historical and archaeological data in the Çukurova region. The study was carried out in the upper Berdan River Basin which has a land area of 1347 km2.“ Potantial Land Use Map”in terms of touristical activities was prepared at the end of land evaluation studies. According to this map, the majority of total research area has a high potential for touristical and recreational activities (Very high % 11.10, high % 43.75). Finally, recommendations aiming at different activity forms were mapped as:. In the higher region of the research area; Mountaineering, rock climbing, winter sports, tracking,. Along the riversides; Camping and picnicing, jogging.. In the upland settlements and their peripheries; Touristical investment area and recreation facilities,. In the rural settlement areas ; Rural tourism.