Nikel oksit (NiO) tozlarının hazırlanması ve adsorplama özelliklerinin belirlenmesi
Preparation of nickel oxide (NiO) powders and determination of adsorptive properties
- Tez No: 237038
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEZBAN ADA BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Derişimi 0.05?0.30 molL?1 arasında değişen farklı NiSO4.6H2O çözeltileri aşırı ölçüde üre ile kaynatılarak homojen çöktürme ile NiO tozları hazırlanmıştır. Hazırlanan örnekleri elektron mikroskopisi (SEM), diferansiyel termal ve termogravimetrik analiz ( TG-DTA), X-ışınları difraksiyonu (XRD) ve partikül boyut dağılımı analizi teknikleri ile incelenerek bulunan sonuçlar tartışılmıştır. Azotun 77 K'deki adsorpsiyon ve desorpsiyonundan sırayla belirlenen özgül yüzey alanı ve özgül gözenek hacmi gibi adsorplama özelliklerinin derişim ile değişimi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The powders were prepared by the homogeneous precipitation by urea from NiSO4.6H2O solutions at different concentrations between 0.05?0.3 molL?1. The properties of all the powders were investigated by electron microscopy (SEM), differantial thermal analysis and, thermogravimetric analyses (TG-DTA), X-ray diffraction (XRD) and particle size distributions analysis techniques the results were discussed. The changes in the adsorptive properties such as specific surface area and the specific pore volume determined respectively by the adsorption and the desorption of nitrogen at 77 K and obtained results were discussed with respect of the concentration of the solution.