Iğdır ili Myocastor coypus (Molina, 1782) (Su maymunu)'un biyolojisi ve ekolojisi (Mammalia:Rodentia)
Biology and ecology of the Myocastor coypus (Molina, 1782) (nutria) in Igdir province (Mammalia:Rodentia)
  1. Tez No: 237039
  2. Yazar: AYŞEGÜL İLİKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAHİT PAMUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma Türkiye'de yayılış gösteren en büyük kemirici türlerinden birisi olan Myocastor coypus'un biyolojik ve ekolojik özelliklerini ortaya koymak amacı ile Nisan 2007-Kasım 2008 ayları arasında Iğdır ili Karakoyunlu ve Aralık ilçe sınırları içerisinde yer alan Karasu mevkiindeki arazi gözlemlerine ve kayıtlarına dayalı olarak yapılmıştır.Avcılardan elde edilen 2 dişi bir erkek örnek, molar dişlerin yapısı, baculum şekli ve arazi notlarına dayalı olarak genç, yarı ergin ve ergin olarak üç yaş grubuna ayrılmıştır. Bu araştırmada Myocastor coypus'un biyolojik ve ekolojik özelliklerini ortaya koymak için baş, üyeler, kürk rengi, üreme biyolojisi, beslenmesi, davranışı, kıl morfolojisi, fallusu, baculumu, anüsün özellikleri, kafatası ile ilgili özellikler, habitat, yuva yapısı, araştırma alanında meydana getirdiği etkiler, maruz kaldığı tehditler, karyolojik özellikler, iç ve dış karakter ölçüleri incelenmiştir.Örneklerin baş iskeleti standart müze örneği haline getirilmiştir. İç ve dış karakter ölçüleri alınmıştır. Kürk rengi ve desenlerinin fotoğrafları çekilerek kıl örneklerinin mikroskobik incelemesi yapılmıştır. Baculum örnekleri binoküler altında ince uçlu bir pens ve diseksiyon iğnesi yardımıyla incelenmiştir.Ölü olarak elde edilen iki Myocastor coypus (erkek ve dişi) örneğine standart preparatlama tekniği uygulanmıştır. Kromozom morfolojileri sentromer indeksleri hesaplanarak tespit edilmiştir. Myocastor coypus'un diploid kromozom sayısı 42, temel kromozom kol sayısı 82 ve otozomal kromozom kol sayısı 80 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out the the basis of the observations and records in Karasu place, located within the borders of Karakoyunlu and Aralık districts in Iğdır province on April, 2007-November, 2008 to reveal biological and ecological features of Myocastor coypus, one of the biggest rodent distributed in Turkey.2 female and one male specimen taken from hunters were divided into three age groups, as young, juvenile and adult depending on molar teeth structure, baculum shape and field notes. In this study, to reveal biological and ecological features of Myocastor coypus, the following characteristics were examined: Skull, extremite, fur color, breeding biology, feedings, behaviour, hair morpholgy, phallus, baculum, anal features, cranial characteristics, habitat, burrow structure, effects in study area, threats, karyological features, cranial and external character measurements.Skull skeleton of the specimens were prepared into standard museum specimen. Cranial and external measurements were taken. Hair specimens were examined under microscope by taking photographs of fur color and its arrangement. Baculum specimens were examined under binocular microscope by using thin pointed forceps and dissecting needle.Standart preparation techniques were applied for two dead Myocastor coypus (male and female) specimens. Chromosome morphologies were established by calculating sentromer indexes. It was determined that the diploid chromosome number of Myocastor coypus is 42, the fundamental chromosome number 82, and number of autosomal arms 80.