Çelik levha perdeli yapı sisteminin levha kalınlığına bağlı olarak incelenmesi
Effect of wall thickness on the behavior of steel plate wall frame systems
- Tez No: 237079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN KIYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, özellikle çelik yapılarda kullanılan çelik levhalı perdesistemlerinin levha kalınlığının sistemdeki etkileri ve davranışını saptamaktır.Çalışmada Kanada Çelik Standardına göre bazı parametreler ele alınmış ve düzlemçerçeveli 5 katlı bir yapı taşıyıcı sistemi ele alınmıştır. Yapı sisteminde sadece levhakalınlıkları değiştirilerek analizler yapılmıştır. Modellerde moment aktaran çerçeveve çeşitli gövde kalınlıklarına sahip çelik perdelerde doğrusal olmayan parametrelerkullanılmıştır.Çalışmada ele alınan düzlem çerçevelerin performansını tayin etmek üzere depremriski olan bölgelerde daha popüler olan ve üstünde birçok çalışma yapılanperformans esaslı tasarım analizi (pushover) yöntemi kullanılmıştır. Taşıyıcı sistemiçin 11 farklı çerçeve tanımlanmış ve yapının kat ve tepe noktası yerdeğiştirmeleri,göreli kat ötelemeleri, taban kesme kuvvetleri ve yapı periyotları elde edilmiştir.Bulunan sonuçlarla çerçevenin doğrusal olmayan davranışı üzerindeki etkilerincelenmiştir.Sonuç olarak, yapılarda çelik levhalı perde sistemlerinin levha kalınlığınınartmasıyla rijitliklerinin arttığı, depremden dolayı oluşan yatay kuvvetlerinkarşılanmasında kapasitenin arttığı ancak sünek davranamadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to identify the building response to variations inmodeling thicknesses for the steel plate shear wall systems. Different frame modelsfor this system were developed and nonliear pushover analysis were carried outusing SAP2000 Structural Analysis Program. The frames investigated involvednonlineer hinges for the beam and column ends and analysis parameters for thepushover analysis.Static pushover analysis was used to assess the performance of frames subjected tolateral forces. The global storey level and roof displacement demands, storey driftratio demands, base shears and structural periods were obtained by subjecting theeleven frames to a set of lateral forces. The results are compared to evaluate theinfluence of plate thicknes on the nonlinear response of the frames.According to the results obtained in the studies, it is concluded that varying the platethickness has a significant effect on the linear and nonlinear response of the frames.It was found and that increasing the plate thicknessresults in higher elastic framestiffness and a higher lateral load resisting capacity. However, frame ductilityreduces in frames with plates of higher thickness.