Kurumsallaşmanın kurumsal girişimciliğe etkisi: Nevşehir'de faaliyet gösteren konaklama işletmelerinde bir araştırma
The effect of institutionalization on corporate entrepreneurship; an empirical study at accomodation establishments in Nevşehir
  1. Tez No: 237080
  2. Yazar: GÜLHAN SÖZBİLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORHAN KARACAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kurumsallaşma ve kurumsal girişimcilik kavramlarının yönetimle ilgili alan yazınında, işletmelerin performanslarını ve yaşam sürelerini etkileyen iki önemli kavram olduğu görülmüştür. Her iki kavramın yenilik, değişim ve uyum gibi ortak ifadeler üzerinde odaklanması sebebiyle kavramlar arasında ilişki olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmanın amacı, konaklama işletmelerinin kurumsallaşma anlayışlarının, kurumsal girişimcilik düzeylerine olan etkisini ortaya koymaktır. Bu etkiyi belirlemek amacıyla, Nevşehir'deki konaklama işletmelerinde, üst ve orta düzey yöneticilerin katıldığı bir alan araştırması yapılmıştır. Araştırma yapılmasını kabul eden konaklama işletmelerine 210 tane anket formu dağıtılmış ve araştırma sonunda 154 kullanılabilir anket toplanmıştır.Kurumsallaşma ve kurumsal girişimcilik kavramlarına ilişkin boyutların belirlenebilmesi için faktör analizinden yararlanılmıştır. Faktörleri oluşturan değişkenler dikkate alınarak, kurumsallaşma boyutları ?tutarlılık, şeffaflık, formalleşme ve profesyonellik? olarak isimlendirilmiştir. Kurumsal girişimciliğe ilişkin boyutlar ise ?proaktiflik, yenilikçilik ve risk alma? olarak isimlendirilmiştir.Kurumsallaşma boyutlarının kurumsal girişimcilik boyutlarına olan etkilerinin belirlenmesi amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçlara göre; proaktifliği formalleşme, profesyonelleşme ve tutarlılık, yenilikçiliği formalleşme ve tutarlılık, risk almayı ise formalleşme ve şeffaflık pozitif olarak etkilemektedir. Ayrıca profesyonelleşmenin yenilikçilik ve risk alma üzerinde, şeffaflığın proaktiflik ve yenilikçilik üzerinde, tutarlılığın ise risk alma üzerinde bir etkisi tesbit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Institutionalization and corporate entrepreneurship, influencing performance and life expectancy of companies, are two important concepts in management literature. Since both concepts are focused on innovation, change and adaptation, they are thought to have a relation. Therefore, the study is aimed at determining the effects of institutionalization of accommodation establishments on their corporate entrepreneurship. In order to determine the impact, a field study is conducted in which managers and executives working accommodation establishments operating in Nevsehir destination. A total of 210 questionnaire forms are distributed to the accommodation establishments that have accepted to participate in the study and 154 applicable questionnaire forms are gathered at the end of the study.Factor analysis is used to determine the dimensions of institutionalization and corporate entrepreneurship. Considering variables that constitute factors, institutionalization is divided into four dimensions and they are called ?consistency, transparency, formalization and professionalism?. Corporate entrepreneurship is divided into three dimensions and they are called ?proactivity, innovativeness and risk taking.?Regression analysis is conducted in order to determine the impacts of the dimensions of institutionalization on those of corporate entrepreneurship. Analyses show that formalization, professionalism and consistency affect proactivity; formalization and consistency affect innovativeness; formalization and transparency affect risk taking positively. It is found that professionalism has no effect on innovativeness and risk taking; transparency has no effect on proactivity and innovativeness; consistency has no effect on risk taking.