Çelik levha yapıştırma yöntemiyle betonarme kirişlerin kesme için güçlendirilmesi
Strengthening of reinforced concrete beams for shear by the method of bonding steel plates
  1. Tez No: 125928
  2. Yazar: UĞUR DUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÇELİK LEVHA YAPIŞTIRMA YÖNTEMİYLE BETONARME KİRİŞLERİN KESME İÇİN GÜÇLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Uğur DUYAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2002 ÖZET Kesme dayanımı yetersiz betonarme kirişlerin güçlendirilmesi için çeşitli teknikler kullanılmaktadır. Bu tekniklerden biri de epoksi gibi güçlü yapıştırıcılar kullanarak eleman dışından çelik levha yapıştırma yöntemidir. Ancak yöntemin etkinliği hakkında yeterli çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, kesmeye karşı güçlendirilen kirişlerin dayanım ve davranışını incelemek ve güçlendirme tekniğinin etkinliğinin araştırılmasıdır. Bu amaçla dört adet T kesitli kiriş elemanı test edilmiştir. Yapılan deneyler ile güçlendirme yönteminin kirişlerin eğilme ve kesme dayanımları, süneklik, rijitlik ve göçme mekanizmaları üzerine etkileri incelenmiştir. Sonuçta güçlendirme tekniğinin elemanların dayanımlarını artırmada önemli ölçüde artış sağladığı görülmüştür. Bununla birlikte, yöntem ile süneklik yönünden yeterli artış sağlanamamıştır. Bilim Kodu : 624.03.01 Anahtar Kelimeler : Betonarme kirişler, kesme dayanımı, güçlendirme Sayfa Adedi : 74 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sinan ALTIN
Özet (Çeviri)
STRENGTHENING OF REINFORCED CONCRETE BEAMS FOR SHEAR BY THE METHOD OF BONDING STEEL PLATES (M.Sc. Thesis) Uğur DUYAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2002 ABSTRACT Various techniques are used for the strenghtening of reinforced concrete beams which have inadequate shear strength. One of the techniques is the external bonding of steel plates by using strong adhesives like epoxy. However, there are few number of research results about this tecnique. The objective of this study is to examine strenght and behaviour of beams in addition to investigating the effectiveness of technique. The four T-beams were tested for this purpuse. Influence of this strenghtening method on the flexure and shear strenght, ductility, rigidity and failure modes were examined. As a result considerable increase is observed in the strenght of beams. Nevertheles, the method of strenghtening couldn't provide increase in terms of ductility. Science code Key Words Page number Adviser 624.03.01 Reinforced concrete beams, shear strength, strengthening 74 Prof. Dr. Sinan ALTIN