Hesaplama programlarının grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) hataları perspektifinde incelenmesi
Investigation of calculation programs within GUI (graphical user interface) bloopers? perspective
- Tez No: 237089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu tez çalışmasının konusu; hesaplama programlarındaki Grafiksel KullanıcıArayüzü (GUI) hatalarının incelenmesidir. Tezde, hesaplama programları olarakMATLAB 6.1 ve MathCAD 12 yazılımları ele alınmıştır. Hedef, arayüztasarımında büyük çoğunlukla ne gibi hatalar yapıldığını incelemek ve buhataların doğrularının nasıl olması gerektiğini göstermektir.Tez çalışmasında, hatalarından arındırılmış iyi bir grafiksel kullanıcı arayüzünasıl olmalı konusunda bilgiler vermek amaçlanmaktadır. Tez, grafikselkullanıcı arayüzü oluşturulması konusunda arayüz tasarımcılarına yolgöstermesi ve yardım etmesi açısından da önemlidir. Bu tez çalışmasında,grafiksel kullanıcı arayüzü tasarımında dikkat edilmesi gereken arayüz dizaynprensiplerinin ve yöntemlerinin neler olduğu ve bunların önemivurgulanmaktadır.Bu çalışma tezinin ana konularından biri olan Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (GUI),insan-bilgisayar iletişimini ve bilgisayar ile kullanıcı arasındaki etkileşimisağlayan bir araçtır. GUI, kullanıcıların çeşitli komutları grafiksel gösterimler(menüler, düğmeler, grafikler v.b) aracılığıyla gerçekleştirmelerini sağlayan birsistem tasarımıdır. Tezde ele alınan GUI hata türleri dört tanedir : 1. GUIElemanlarında Yapılan Hatalar, 2. Düzen ve Görünüm Hataları, 3. MetinselHatalar ve 4. Etkileşim Hataları.Tezde ele alınan hesaplama programları; matematiği temel alan, bilgisayarortamında cebirsel her türlü hesaplamaya olanak tanıyan ve mühendislikalanında kullanılan yazılımlardır. Tezdeki hesaplama programlarından biri olanMATLAB, temel olarak nümerik hesaplama, grafiksel veri gösterimi, GUItasarlama ve programlamayı içeren matris (matrix) tabanlı bir yazılımdır. Tezdeseçilen uygulama programlarından bir diğeri olan MathCAD, matematik temelliişlemlerde ve sembolik hesaplamalarda kullanılan bir yazılımdır. MathCAD, birprogramlama dilinden çok, kelime işlemci mantığıyla, matematiksel işaretlerinkullanımına olanak tanımaktadır. MATLAB ve MathCAD programlarının herikisinin de ortak özelliği; mühendislik programları olmalarıdır.Bu tez çalışması, dünyada büyük bir popülaritesi olan ve inanılmaz boyutlardakullanıcı kitlesine sahip MATLAB ve MathCAD programlarında pek çokgrafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) hatasının olduğunu göstermiştir. Tezde, buhatalar tek tek incelenmiştir.Anahtar Sözcükler : MATLAB Programı, MathCAD Programı, HesaplamaProgramları, Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (GUI), GUI Hataları.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to investigate the Graphical User Interface (GUI)bloopers of calculation programs. This study deals with MATLAB 6.1 andMathCAD 12 programs as calculation programs. Aim of the thesis is toinvestigate what GUI bloopers are made in frequently in the interface designand show how these corrects of GUI bloopers should be in MATLAB andMathCAD programs.This thesis adopts to give an information how a good Graphical User Interface(GUI) design with no bloopers should be. The research is important to help andto guide to the interfece designers for the Graphical User Interface (GUI)design. Also, GUI principles and methods in the GUI design are set out in thethesis.One of the main topics of the thesis is Graphical User Interface (GUI). GUI is agraphical method of controlling how a user interacts with a computer toperform various tasks. GUI is a method of interacting with a computer througha metaphor of direct manipulation of graphical images and widgets in additionto text. A user interface based on graphics (icons, pictures, menus etc.)instead of text; uses a mouse as well as a keyboard as an input device. Thereare four GUI bloopers investigation in the thesis : 1. GUI Component Bloopers,2. Layout and Appearance Bloopers, 3. Textual Bloopers and 4. InteractionBloopers.Calculation programs are used for the algebraic calculation in mathematicsand in computer engineering. One of the calculation programs is MATLAB inthesis. MATLAB is a tool for doing numerical computations with matrices andvectors. MATLAB (MATrix LABoratory) is an interactive software system forgraphics GUI design and programming. The other calculation program isMathCAD in thesis. MathCAD is used for the mathematical operations andsymbolic calculations. More than just a programming language, MathCADworks as a word-processor.The study has revealed that, although MATLAB and MathCAD programs arepopular in the world, there are a lot of GUI bloopers in these programs. TheseGUI bloopers investigated one by one in the thesis.Key Words : MATLAB Program, MathCAD Program, Calculation Programs,Graphical User Interface (GUI), GUI Bloopers.