Main problems and prospective solutions for turkish small and medium sized (SME) construction companies specialized on the real estate sector
Konut sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli inşaat şirketlerinin karşılaştığı sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözümler
- Tez No: 237098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalısmada, Türkiye ekonomisinde oldukça önemli bir yere sahip olan insaatsektörünün, Küçük ve Orta ölçekli firmalar bazında yasadığı sıkıntılar ve busıkıntılara karsı alınabilecek çözüm önerileri incelenmistir. ?stihdam yaratmakonusunda etkin bir sektör olan insaat sektöründe, Küçük ve Orta ölçekli firmalarınönemi yeterince anlasılamamaktadır. Avrupa Birliği'ne adaylık sürecindekiTürkiye'nin diğer pek çok sektörde olduğu gibi, insaat sektöründe de kat etmekteolduğu mesafe yadsınamaz. Üyelik sürecinde irdelenmesi gereken temel konulardanbirisi de Birliğe üye ülkelerdeki esdeğer firmalar hakkındaki arastırmalarınirdelenmesidir. Bu konuda yürütülen çalısmaların Türkiye'deki pek çok firma içinoldukça aydınlatıcı olduğu bir gerçektir. Bunun yanı sıra, sektör firmalarının yasadığısıkıntılar, sektörün içinden gelen firmalarla yapılan anketlerde gözlenmekte vesorunların tespiti yönünde oldukça etkili bir bilgi kaynağı olusmaktadır. Bu bilgilerısığında hazırlanmıs olan bu tez, Türkiye'de önemli bir konumda olan insaatsektörünün konut fazında faaliyet gösteren firmaları için, sıkıntıların derlenmesindeve bu sıkıntılara çözüm önerileri sunmak gayesinde hazırlanmıstır
Özet (Çeviri)
In this thesis, the problems of Turkish SME companies that operate in theconstruction sector are analyzed and a number of solutions are proposed. It is worthnoting that the importance of the SME companies in terms of providing employmentis crucial in the local construction sector. On the other hand, Turkey is now in thecontext of European Union accession talks, and it becomes more and more importantevery day to learn about the SME typed construction companies in the EuropeanUnion , to see the best practices if any, and to comparatively analyze Turkey?ssituation from previously published work of EU. Besides, the problems that arefaced by the SME construction companies in Turkey are being revealed by theresearch conducted in the context of the study. Net, this thesis is prepared with theaim of revealing the problems of Turkish SME construction companies that operatein the real estate sector and recommending several solutions to the cited