Yeni web teknolojileri ve web uygulamaları
New web technologies and web applications
  1. Tez No: 237097
  2. Yazar: İBRAHİM ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sürekli olarak değişen ve gelişen dünyamızda teknoloji hayatımızın vazgeçilmez birunsuru haline gelmiştir. Gelişen teknolojiye en büyük örneklerden biri ise gerek işortamımızda gerekse özel yaşamamızda önemli ölçüde yer tutan internettir.İnternetsektörünün hızla gelişmesiyle beraber Web teknolojisi de oldukça önem kazanmıştır.Kullanıcıların daha fazla verim alabilmeleri için sektör içindeki Web programcılarıözellikleri açısından farklı olan ve güçlü bir performans verebilen Web programlamatekniklerine yönelmişlerdir.Bu çalışmada, yeni gelişen Web teknolojilerinin eskilerine göre belirli sınıflardakıyaslama yapılarak özellikleri ve uygulanabilirliği gözönüne alınmıştır. Özelliklegelişmekte olan .Net kapsamındaki Asp.Net'in avantaj ve sınırlılıkları ortaya konmuşve Asp.net ile örnek bir web uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulamada,performans, süre, kolay kullanım, platform bağımsızlığı gibi kriterler incelenmiştir.Sonuçları literatürdeki çalışmalarla karşılaştırdığımızda, önerilen teknik ile geliştirilenWeb uygulamasının, uygulamalar açısından yeter yakınsaklığı sağladığı gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
Technology has become an indispensable fact in today's fast changing world. Thebest example for this fast changing technology is the internet which takes animportant place in our daily life. Fast developing technologies in the Internetsector brings important developments in the Web technologies. Webprogrammers want to use different specialized and more effective programmingtechnics in order to make the users get more efficiency.In this practice, new Web technologies will be compared to the old technologies inthe base of specialities and applicabilities.“ASP.NET”, which is in“.Net”scope,advantages and handicaps are especially determined and a Web application isdeveloped by Asp.net in this work.“Performance”,“time”,“usability”and“independence of platforms”events are well considered in the application. Whenwe compare the results with the literatural examples we can observe that thesuggested technique and the Web application is satisfactory in terms of quorum.