Türkiye'de küçük ve orta büyüklükteki işletme kredileri
Small and medium size enterprise credits in Turkey
  1. Tez No: 191274
  2. Yazar: ERKAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Koç, Erkan, Türkiye'de Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme Kredileri, YüksekLisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Güven Sayılgan,52 s.ÖZETÜlke ekonomileri içerisinde en önemli yapı taşı olarak yerini almış olanKüçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ), yaşadıkları sermaye yetersizliğisorunlarının yanı sıra, özellikle orta ve uzun vadeli finansman kaynaklarındanfaydalanmak konusunda ciddi boyutlarda problemlerle karşı karşıya kalmışdurumdadırlar. Ekonomik ve sosyal yaşama olan katkıları ve işsizlik sorununaolan çözümleri yadsınamayacak boyutlarda olan KOBİ'lerin, sık sık ekonomik krizyaşayan Türkiye için taşıdığı önem oldukça fazladır. Üst düzeyde rekabetin ve hızlıdeğişimin yoğun bir biçimde yaşandığı günümüzde, KOBİ'lerin teknolojikyeniliklere süratle uyum sağlamalarını kolaylaştırmak, sabit sermaye yapılarınıgeliştirmek, rekabet güçlerini yükseltmek, ekonomiye olan katkı ve etkinlikleriniartırmak amacıyla, finansal yapılarının güçlendirilerek, mali sorunlarınınaşılması ve finansman kaynaklarına ulaşma olanaklarının iyileştirilmesigerekmektedir.Bu çalışmada temel olarak Türkiye'deki KOBİ'ler ve en önemli dışfinansman kaynakları olan banka kredilerinin gelişimi ele alınmıştır. Buçerçevede Türkiye'de KOBİ'lere yönelik olarak ticari kredi kullandıran bankalarıntoplulaştırılmış rakamları ve KOBİ kredilerinin etkileşim içerisinde olduğuparametrelere ilişkin değerler analiz edilmiştir. Bununla birlikte Basel-IIuzlaşısının KOBİ kredilerine ilişkin hükümlerine değinilmiş, Basel-II'nin KOBİkredilerine muhtemel etkileri incelenmiştir.Neticede ise; KOBİ kredilerinin, 2000 yılından 2005 yılının sonuna kadargeçen süre zarfında Türk bankacılık sektöründe kullandırılan toplam kredileriçerisindeki payının ve toplam mevduatın dönüşüm oranının arttığı, KOBİkredilerinin artış hızının, toplam kredilerin artış hızından oldukça fazla bir orandagerçekleştiği, söz konusu gelişmeler yaşanırken, KOBİ kredilerinin takibeaktarılma oranlarının azaldığı, diğer yandan anılan dönem içerisinde KOBİikredilerinin oynaklığının, toplam kredilerin oynaklığından daha yüksek düzeydegerçekleştiği saptanmıştır. Diğer yandan özellikle mikro ve küçük ölçekliişletmelerin Türkiye'deki finansman kaynaklarından halen yeterincefaydalanamadıkları anlaşılmıştır.Bankaların Basel-II kurallarını kredi kullandırma faaliyetlerindeuygulamaya başlamalarının ardından, KOBİ kredilerinin durumudeğerlendirildiğinde, KOBİ'lerin genel olarak, SY'de gerek mevcut duruma göregerek büyük ölçekli şirketlere göre daha avantajlı bir konuma kavuşacaklarıdüşünülmektedir. İD yaklaşımlarında da büyük ölçekli şirketlere göre avantajlıkonumda bulunmakla birlikte beraber, mevcut mevzuata kıyasla tabi olacaklarısermaye yükümlülükleri, derecelendirme notlarına bağlı olacağından, daha düşükveya daha yüksek olabilecek, kredi kullanma maliyetleri de daha düşük veya dahafazla olabilecektir.ii
Özet (Çeviri)
Koç, Erkan, Small and Medium Size Enterprise Credits in Turkey, Master?sThesis, Advisor: Assoc. Prof. Güven Sayılgan,52 p.SUMMARY?Small and Medium Size Enterprise (SME)?, that placed itself as the mostsignificant ?main stone? in economies, has faced with serious perils regarding notonly its current capital inadequacy but also its insufficient use of medium andlong-term financial resources. SME has such significance for Turkey, which livesthrough economic crises frequently, that it contributes to economic and social lifeand provides solutions to unemployment issue. In today?s world, whereby wedensely experience high levels of competition, rapid evolution, it is essential tomake it easier for SME to adapt itself rapidly to technological innovations, toenhance its capital structure, to increase its competitive forces, to further itsfacilities and contribution to the economy by improving its financial structures, sothat they can get over financial problems and foster its opportunities by which itcan reach financial resources.This paper, mainly delved upon SME in Turkey and the development of itsmost important external financial resource, bank credits. In this perspective,generated numbers of those banks that provided SME with commercial credits andvalues related with the parameters that have interacted with SME? credits havebeen explicated by an analysis. Meanwhile, doctrines of Basel-II Accord related toSME?s credits have been mentioned and studied as regards to possible effects onSME? credits.Eventually, it has been determined that the share of credits of SME in thetotal monetary credit system of Turkish banking sector and the turn-over rate ofdeposits increased; that the rate of increase in SME?s credits has realized at ahigher level than that of total monetary credits. Furthermore, as theseimprovements have been experienced, it has been again pointed that the rate ofchanneling SME?s credits into ?bad credits? has declined and that the level ofmobility of SME?s credits has realized at a higher level than that of total monetaryicredits. On the other hand, it has been reckoned that especially micro-level small-size enterprises have not fully made use of financial resources yet. It is beingthought that after Banks start implementing the ruling of Basel-II Accord in theircrediting projects, when the stance of SME?s credits are to be evaluated, SMEgenerally would be in a more advantageous situation relatively to big-size firmsand regarding the current situation if ?Standard Approach? is taken intoconsideration. In ?Internal Rating Approach?, it would again be in a moreadvantageous situation relatively to big-size firms; but because its capitalliabilities, indexed to rating system, would be lower or higher, their costs of creditusage would be lower or higher.ii