Çocukların mekan algısının gelişmesinde bilgisayarın etkisinin araştırılması
Researching the effect of computer at the development of children's space perception
  1. Tez No: 237143
  2. Yazar: SERHAT ANIKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tez çalışması kapsamında, çocukların mekan algısı gerçek ve sanal oyun ortamlarında incelenmiştir. Sanal mekan kullanıcıları gerçek mekan kullanıcılarıyla aynıdır ve çocuklar özel bir kullanıcı grubu oluşturmaktadırlar. Çocuklar, mekanları erken yaşlarda algı yoluyla tanırlar. Tezin amacı, çocukların mekan algısının gelişmesinde bilgisayarın etkisinin araştırılmasıdır.Tez, altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş bölümüdür. Giriş bölümünde, tezin amacı, kapsamı ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde, algı kavramı ve kuramları konusunda kuramsal bir çerçeve açılmıştır. Çocuğun gelişimi açıklanırken; çocuğun bilişsel gelişimi ve bilişsel düşünme özellikleri, yaşamı boyunca çocuk algısı ve psikolojisini araştıran Piaget'nin algı kuramına dayanarak araştırılmış, çocuğun algısal-bilişsel gelişim dönemleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde, mekan tanımları açıklanmış, mekansal okuma parametreleri incelenmiştir. Sanallık, sanal gerçeklik kavramı, sanal mekanların oluşturulması ve algısı araştırılmıştır. Gerçek ve sanal mekan kavramları arasındaki ilişkilere bağlı olarak çocukta gerçek ve sanal mekan algısı sorgulanmıştır. Çocukların mekanlarla ilişki kurma yolları ve deneyimleri mekan-oyun ilişkisi bağlamında incelenmiştir.Dördüncü bölümde; çocuğun sanallığa bakış açısı, oyun ve bilgisayarla kurduğu etkileşim doğrultusunda araştırılmıştır. Oyunun çocuk gelişimindeki yeri ve önemi sorgulanmış; oyunun, çocuğun hayal gücü ve yaratıcılığının gelişmesindeki yeri örneklerle incelenmiştir. Çocukta yaratıcılığın gelişmesinde bilgisayarın etkisi araştırılmıştır. Bilgisayarın, çocuğun algısal ve sosyal davranışı üzerindeki etkileri, eğitim ve öğretimdeki önemi sorgulanmıştır. Çocukların bilgisayarda etkileşime geçtikleri sanal ortamlardan biri olan bilgisayar oyunlarının çocuk algısı ve gelişimindeki etkisi ve bilgisayar oyunlarındaki çocuk mekan algısı araştırılmıştır.Beşinci bölümde, somut işlemler dönemi çocukların mekan algısını gerçek ve sanal oyun ortamlarında araştırmak için, on beş çocukla alan çalışması yapılmıştır. Çalışmaya katılan çocukları belirlemek için bir eğitim bilimci desteğiyle, çocuk psikolojisine uygun bir anket hazırlanmış ve uygulanmıştır. Anket sonuçları yüzdelik dilimler şeklinde matematiksel olarak hesaplanmıştır. Uygulama aşamasında çocuklardan Lego oyunu ile hayal güçlerini kullanarak gerçek ve sanal ortamlarda oyun kurgulamaları istenmiştir. Çalışma ve anket sonuçları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş, tablolarla değerlendirilmiştir. Tezin problemi bu bölümde sorgulanmıştır.Son bölümde, tez bütününden elde edilen sonuçlar tablolarla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, space perceptions of children are examined in real and virtual game environments. The users of virtual spaces are same with the users of real spaces and children constitute a special user group. Children get acquainted with spaces by means of their perceptions in early ages. The objective of the thesis is to examine and find out computer effects at children?s space perceptions.Thesis includes six chapters. The first chapter is introduction part. In this part, some comprehensive information about the objective, scope and method of the thesis is given.The second chapter covers the perception concept and related theories and examines the concept in a theoretical framework. In this chapter, cognitive development of children and cognitive way of thinking adopted by children are reflected in the framework of Piaget?s (who researchs children?s perceptions and psychology in all of his life) perception theory; and children?s perceptional-cognitive development stages are analyzed, as well.In the third chapter, the concept of space is explained and spatial reading parameters are examined. The concept of virtual, virtual reality, constitution and perception of virtual spaces is investigated. After relating the concepts of virtual and real spaces, children?s perception of virtual and real spaces is scrutinized.In the fourth chapter, children?s perception of `virtuality? is dealt with taking the concepts of game and the interaction between computer and children into account. The role and importance of game in children?s development is questioned and the impact of game on children?s imagination and creativity is analyzed by means of examples. The impact of computer on the development of children?s creativity is also examined. Moreover, the role of computer on perceptional and social behavior of children and its effect on education is also investigated. Computer games is one of the virtual means by which children interact with computer; the impact of computer games on children?s perception and development as well as their perception of space in computer games is investigated.In chapter five, a case study including fifteen children who are in ?concrete operational period? is carried out in order to evaluate the children?s perception of spaces by means of real and virtual game environments. According to children?s psychology, an academic survey has been arranged and applied by the help of an Education Scientist in order to determine the children to participate in the study. Survey results are evaluated and presented in percentages. During the application of the study, children are told to establish Lego games within real and virtual environments using their imagination. Studies are analyzed in comparison to each other and revaluated by tables. The problem of the thesis is scrutinized in this chapter. In the last part, the results of the thesis are presented.In the last part, the results of the entire thesis are presented and revaluated by means of tables.