Çağdaş ikon yapıların kentsel yenilenme süreçlerindeki yeri: İspanya örneği Bilbao ve Valencia kentleri
Iconic buildings in urban regeneration process: Bilbao and Valencia
- Tez No: 237152
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİDE ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
20. yüzyılın beraberinde getirdiği değişimler, coğrafi mekan sınırlarının belirsizleşmesi, insan, kültür, bilgi ve sermaye akışlarının küresel ölçekte gerçekleşmesi, tüketime dayalı hizmet anlayışı gibi olgular yaşam biçimlerinin yanı sıra kentsel ve mekansal kullanımlarda da değişimlere neden olmuştur. Bu bağlamda ortaya çıkan gösteri odaklı ikona eğilim gösteren yeni bir yapı anlayışı, kentlerin küresel haritada yer edinme ve tanınma amaçlı tasarlanan yeni kent imajlarının en baskın öğesi haline gelmiştir.Kentsel ve ekonomik alanda çöküşe geçen kentler, küresel olarak yeniden yapılanma süreci ve kentsel rekabet ortamında, yenilenen fiziksel çevre ve imajları ile sanayi kentinden hizmet kentine dönüşmüşlerdir. Bu süreçte; gittikçe önem kazanan kültür ve turizm kavramları ile biçimlenen kentler ve kentsel projelerin odağında yer alan ikonik kültür yapıları birbirleri ile yarışmakta, dönüşüm ve yeni kentsel imaj oluşum süreçlerinde ayırt edilebilir olmak adına etkin birer araç kullanılmaktadırlar.Çalışmada, değişen kentsel kullanımlar bağlamında ikonik yapı kavramı, bu yapıların kentlerin dönüşüm süreçlerinde ortaya çıkan kültür ve turizm eksenli kentsel projelerdeki yeri araştırılarak; dönüşüm süreci, kent ve kentsel yaşantıya etkileri İspanya'dan Valencia ve Bilbao kentleri üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
20th century had brought many changes with the impacts of globalization. Such as the flow of technology, capital and information, the movement of people across borders, consumption society and these changes had affected urban life styles, urban usages and architectural practices. In this context in architectural practices modern iconic buildings had appeared in the urban place based on the rise of consumption and performance. These iconic buildings play an important role in the process of city image design.Cities which had been affected by economic and urban decline, had turned into cities of finance and service with their new dynamic and international image in the competitive world. Cities regenerate their economy and urban space with new developments based on tourism and culture. In the urban projects iconic buildings play an important role and become the focal point of the regeneration process.In this research appearing of the iconic buildings, tourism and culture-led regeneration concepts and their impacts to the cities have been studied and compared with similar examples from city of Bilbao and Valencia.