Yenilenebilir enerji kaynakları ve ekonomik etüdü
Renewable energy resources and economic analysis
  1. Tez No: 237163
  2. Yazar: İBRAHİM CİNGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI VE EKONOMİK ETÜDÜAlternatif enerji kaynaklarına yönelimin bir enerji stratejisi olarak geliştirildiği günümüz koşullarında, yüksek lisans tez konusu olarak belirlenmiş olan ve alternatif enerji kaynaklarının tanımı ile genel ekonomik etüdünün yapıldığı alan araştırma kapsamı dört bölümden oluşmaktadır. İlk olarak yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeli dünya ve Türkiye perspektifinde incelenmiştir.Daha sonra yenilenebilir enerji kaynaklarındaki maliyet analizini yapmak için kullanılacak olan metod özet biçimde açıklanmıştır.Bu metod kullanılarak yenilenebilir enerji kaynaklarında güce bağımlı olarak bir maliyet analizi yapılmıştır.Son olarak da elde edilen maliyetlere bağlı olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının karşılaştırılması yapılıp elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.Türkiye enerji yatırımlarının ekonomik kayıplara dönüşmesinin önüne geçilmesi çabalarına destek teşkil etmesi perspektifinde hazırlanan çalışma ekonomik etütlerin birim maliyetleri tanımlaması sonucunda tutarlı maliyet analizlerine duyulan yol haritaları anlamını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
RENEWABLE ENERGY RESOURCES AND ECOMOMIC ANALYSISTendencies to the alternative energy resources as the energy strategy were defined as the thesis subject for the graduate school in modern day. The research capasity of the field which subbmit it as the alternative energy strategy by studies of economical analyses consist of four parts.In the first part the pottential of renewable energy resources were analysed in the world and Turkey perspectives. In the second part, in order to make the analyse of financial cost in renewable energy resources, used method were explained in a form of summary.In the third part of my thesis were maden cost of analyses related with the power in renewable energy resources. In the final part of the researches characterizing current results, renewable energy resources were compared related with the final costs.As the result of prepared instruction on prespective overcomes against the destruction of investments in energy resources and the economical analyses of the financial costs, Turkey carries the degree of road maps, challenger and supporter with defined analyses of financial costs over the world.