Üretim işletmelerinde enerji proje fizibilitesi ve yatırım etüdü
Energy project feasibility and investment study in production facilities
- Tez No: 672072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İşletmelerde bir yatırım projesini yapılıp yapılmaması kararı alınırken en belirleyici olan özellikler, projenin fizibilite çalışma raporunun hazırlanması ve yapılacak yatırım tutarının geri kazanım süresidir. Ayrıca fizibilite raporları teknik, ekonomik, finansal, verimlilik, devreye alma süreçleri açısından değerlendirilerek, şirketler için optimum kaynak kullanımına olanak sağlamalıdır. Yapılacak yatırımlar için ihtiyaç olacak finansal kredilerin bulunması ve bu kredilerin etkin ve doğru şekilde kullanılması gerekmektedir. Tüm bu çalışmaların yapılabilmesi için detaylı, doğru bir planlama ve analize ihtiyaç vardır. Rekabetin her geçen gün arttığı günümüzde, yatırımlarını doğru planlayamayan ve kaynaklarını etkin kullanamayan firmaların ayakta durması mümkün değildir. Bu yüzden oluşabilecek sorunlar ve tehditler detaylı bir şekilde araştırılmalı, yapılacak yatırımların beklentiyi karşılayıp, karşılamayacağı ve kar sağlayıp sağlamayacağı iyi analiz edilmelidir. Bu araştırmanın konusu bir üretim işletmesinin elektrik enerjisi ihtiyacının güneş enerjisi kullanılarak karşılanmasıdır. Güneş enerjisi temiz ve çevreyi kirletmeyen bir enerji olması, sonsuz bir enerji kaynağı olması, işletme kolaylığı sağlaması, kısa süre içinde devreye alınabilmesi gibi avantajlarından dolayı tercih edilmektedir. Ülkemiz yenilenebilir enerji kaynakları olan güneş, rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal enerji kaynakları açısından iyi bir potansiyele sahiptir. Türkiye özellikle güneş enerjisi açısından yüksek bir potansiyele sahiptir, fakat bu potansiyeli etkin ve yeterli bir şekilde kullanamamaktadır. Bunun temel sebebi ise güneş enerjisi konusunda bugüne kadar yeterli miktarda yatırımların yapılmamış olmasıdır. Güneş enerjisi yatırımlarının geri kazanım süresi ortalama 5,5 yıldır. Teknolojik gelişmelerin hızlandığı günümüzde güneş enerjisi yatırımlarının geri kazanım süreleri de azalmakta ve bu tür yatırım projeleri daha ekonomik ve kazançlı bir duruma gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The most decisive features when deciding whether to make an investment project or not in enterprises are the preparation of the project's feasibility study report and the recovery period of the investment amount to be made. In addition, feasibility reports should be evaluated in terms of technical, economic, financial, efficiency and commissioning processes, and they should enable optimum use of resources for companies. It is necessary to find financial loans that will be needed for the investments to be made and to use these loans effectively and correctly. A detailed and accurate planning and analysis is required for all these studies. In today's world where competition is increasing day by day, it is not possible for companies to survive that cannot plan their investments correctly and use their resources effectively. Therefore, the problems and threats that may arise should be investigated in detail, and whether the investments to be made will meet the expectations and whether they will make a profit should be analyzed well. The subject of this research is to meet the electrical energy need of a production enterprise by using solar energy. Solar energy is preferred because of its advantages such as being a clean and non-polluting energy, being an endless energy source, providing ease of operation, and being able to be put into operation in a short time. Our country has a good potential in terms of renewable energy resources such as solar, wind, hydroelectric and geothermal energy resources. Turkey in particular has a high potential for solar energy, but can not use this potential effectively and adequately. The main reason for this is that enough investments have not been made in solar energy until today. The average recovery period of solar energy investments is 5.5 years. In today's world, where technological developments are accelerating, the recovery period of solar energy investments is also decreasing and such investment projects become more economical and profitable.