Ülkemizde adli bilişim laboratuarlarının kurulumu ve bilişim suçlarıyla mücadeleye katkıları
Building a computer crime laboratory in our coutry and it's contributions on struggle against computer crime
- Tez No: 237176
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bilgi teknolojilerinin kaçınılmaz bir sekilde tüm hayatımızı etkilemesi, beraberindesuçlular için daha az bilgi ve tecrübe ile faydalanabilecekleri fırsatların dogmasınasebep olmus, mahkemelerde dijital delil dönemi baslamıstır. Bu yeni dönemlebirlikte suçla daha etkin mücadele edebilmek için ülkemizde standardize edilmis vesertifikalı bir adli bilisim laboratuarının kurulumu büyük önem arz etmektedir. Bukapsamda bu çalısmada bilisim suçları konusunda ülkemizdeki kanuni, teknik veuygulama alanındaki problemler incelenmistir. Gelismis ülkelerin bu suç tipleriylemücadelede uyguladıkları yöntemlere kıyasla, Türkiye Adli Bilisim'de henüz ilkbasamaklarındadır. Ülkemizde akredite adli bilisim sürecine, laboratuarlarına veuzmanlarına ihtiyaç vardır. Sadece yasal düzenlemelerle bilisim suçları konusundayeteri basarı elde edilemeyecektir. Bundan dolayı, bu çalısma adli bilisimyeteneklerinin gelistirilmesine, akredite adli bilisim laboratuarının kurulumuna veuluslar arası geçerliligi olan bilisim suçları mekanizmasına katkı saglayacaktır.Ayrıca laboratuar ülkemizdeki adli bilisim uzmanların kabiliyetlerini yükseltecek vemahkemelerde daha inandırıcı delillerin sunulmasını saglayacaktır. Bunların yanındaulusal bilgi güvenligi sistemleri ve e-devlet çalısmalarını güçlendirecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a call for building a standardized and certificated computer forensicslaboratory that has become vital with the rapid development of informationtechnology which affects the whole part of our lives and provide crime opportunitieseven the ones that have only basic knowledge about computers. In this scope ourcountry's legislations and the technical problems on the application side against thecomputer crime is examined. In comparison with developed countries? applicationmethod in the fight against computer crime committed towards individual andgovernment, computer forensics is still in its early stages in Turkey. Certifiedcomputer forensics mechanism and certified specialists are needed. The struggleagainst computer crime can't be enough if it is only used in legal side. Hence, thisstudy can be the basis to improve computer forensic capabilities, building acertificated laboratory, and establishing an internationally valid computer crimemechanism in our country. In this way, law enforcement will get more help from ourlaboratory. Also the laboratory enhances the ability of Turkey's computer forensicprofessionals and provides more convincing digital evidence in court. Furthermore, itcan fortify national information security systems and the e- government environment.