Türkiye'deki adli veri tabanları entegrasyonunun adli istihbarat süreci açısından değerlendirilmesi
Assesment of forensic databases integration in Turkey in terms of forensic intelligence process
  1. Tez No: 750428
  2. Yazar: ENGİN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN İBRAHİM ÖĞÜNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışması; ülkemizde suç ve suçluyla mücadele kapsamında icra edilen faaliyetlerde, suçun aydınlatılması ve suçluların tespit edilmesi maksadıyla yoğun olarak kullanılan adli veri tabanlarının, entegrasyonuna yönelik çalışmalar ve bu çalışmaların adli istihbarat süreci açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Birinci bölümde; uluslararası literatürde oldukça fazla yer almasına rağmen, ulusal yazında henüz kendine yer bulamamış olan adli istihbarat ve adli istihbarat süreci kavramları hakkında açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde; adli istihbarat sürecinde kullanılan adli veri tabanlarının dünyada ve ülkemizdeki tarihsel gelişimi ve kullanım alanları hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise; kriminal alanda en geniş kullanım alanına sahip parmak izi, balistik ve DNA veri tabanlarının, ülkemizdeki entegrasyon süreçleri ve bu süreçler neticesinde elde edilen veriler analiz edilerek, adli veri tabanlarının entegrasyonu adli istihbarat süreci açısından değerlendirilmiştir. Adli bilim kurumları tarafından kullanılmakta olan parmak izi, balistik ve DNA veri tabanları entegrasyonu ile ortak erişim ve kullanım imkanının sağlanmasının, faili meçhul durumdaki birçok olayın aydınlatılmasına ve adli istihbarat çalışmalarının başarılı şekilde yürütülmesine katkı sağladığı görülmüştür. Entegasyon öncesi ve sonrasına ilişkin elde edilen sonuçlar ve değerlendirmeler doğrultusunda belirlenen sorun alanlarının giderilmesine yönelik çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been designed for to evaluate the studies on froensic databases integration in Turkey, which are extensively used for clarifiying the crimes and identifiying the criminals, during the activities that are carried out within the scope of fighting against crime and criminals, in terms of forensic intelligence processes. In the initial part, there are explanations about the concept of forensic intelligence itself and forensic intelligence process which has not taken place yet in national literature, although there are many studies on it in international field. In the second part; detailed informaion about historical development and usage of forensic databases, using in forensic intelligence proceses all over the world and our country. In the third part; the integration processes of fingerprint, balistic and DNA forensic databases in our country has been evaluated in the terms of forensic intelligence, according to the data we have had from that integration process. Having the oportunities to mutual access and usage thanks to the integration of fingerprints, balistics and DNA databases used by forensic science institutions, important contributions to the clarification of unsolved cases and succesful execution of forensic inteligence studies has been noticed. Some suggestions have been determined for the problems respect to the results of assesments.