Elektrikli raylı sistemlerin incelenmesi ve kent içi raylı ulaşım sistemlerinde enerji kalitesi ve geri kazanımı
Study on electrified rail transit systems and energy quality and recovery of urban rail transportation systems
  1. Tez No: 237188
  2. Yazar: A. EMİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİT ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Elektrikli ulaşım sistemleri günümüzün vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. Gerek şehir içi ve gerekse şehirler arası yolcu ve mal taşımacılığında önemi artmaktadır. Bu yüzden demiryolu araçlarına kesintisiz, kaliteli ve güvenli enerji temini amacıyla güç temin sistemleri tesis edilir. Elektrikli tren setlerine, iletken hatlar ile enerji sağlanması güç dağıtım şebekesi ile yerel şebeke kullanıcılar arasındaki güç teminininden farklılıklar göstermektedir.Gereklilikleri sağlaması yanında güvenilir elektrikli raylı sistem işletimi için aşağıdaki şartlar sağlanmalıdır:? İletken teller veya ray ile araçlara kesintisiz enerji sağlanması? Demiryolu hattından frenleme enerjisini absorbe edebilme yeteneği? Spesifik ve standart kalite parametrelerine uygun gerilim seviyelerinin sağlanmasıBu çalışmada, raylı ulaşım sistemlerine kaliteli güç temini ve bunun için yapılabilecek uygulamalar incelenmiş ve mevcut bir toplu taşıma hattının metro olarak yeniden tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electrified rail transportation systems are indispensable in today?s world. Its importance at both urban and suburban is increasing every other day. So that, traction power substations are installed for supplying continuos, safe and good quality enegy to the rail vehicles. Energy supplement of electrical railroad vehicles is different from the consumer feeding.Beside of all necessities, conditions explained below should be considered:? Uninterrupted energy should be supplied by contact wires or third rails.? Absorption ability of braking energy from running rails.? To provide the voltage defined in international standarts and other related specifications.This study is about main rail energy supply, control concept and possibilities of quality energy and redesigning a public bus line as metro.