SAP sisteminde yönetimsel raporlar için veritabanı entegrasyonu
Database integration for managerial reports on SAP system
  1. Tez No: 237191
  2. Yazar: SEYYİD MEHMET KURTARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA ŞAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez çalışmasında X Holding'e ait bir şirketin yönetimsel raporları ve başka bir ERP sistemiyle arasında yapılan veritabanı entegrasyonu için yapılması gereken tüm işlemleri gerçekleştirmek ana hedeftir.Satış verilerini başka bir ERP sisteminde tutan bu şirket, holding'in kararı ile bu datalarını SAP sistemine taşımak istemektedir. Diğer ERP sisteminde yer alan bu datalar haftada bir SAP sistemine aktarılacaktır. Çalışanlar tarafından bu işlemin el ile yapılmasının verim kaybına ve hata fazlalığına sebep olacağı düşünülmüştür. Bu nedenle entegrasyonun SAP üzerinde geliştirilecek bir yazılım ile otomatik olarak yapılması konusunda karara varılmıştır. Diğer ERP sisteminden txt formatında alınacak dataların anlamlı bir şekilde ve süreçsel kontrolleri yapılarak SAP sisteminde ilgili tabloların ilgili alanlarına kaydedilmesiyle, iki sistem arasındaki satış ve satınalma faturaları entegrasyonu tamamlanmış olacaktır. Bu entegrasyon sonucu gelen ve sistemde standart işlemler sonucu oluşan verilerden ihtiyaç duyulan çeşitli raporlar oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, database integration between two different ERP Programs and managerial reports of a firm in X Holding Company are aimed and all necessary information on this purpose are included.Because of the Holding Company?s decision, the firm which keeps sales data in another ERP system wants to transfer the data to SAP System. The data will be transferred weekly by a program. If this work is done manually, capacity decreases and mistakes increase. Because of these reasons, the data integration should be done automatically by a program which will be developed on SAP system. The data will be transferred under up level control by using txt format and recording to the related tables on SAP database. The managerial reports will be prepared by using the data which is already on SAP system and transferred by the program from other ERP System.