Kurumsal kaynak planlaması (ERP) sistemlerinin inşaat sektöründe uygulanabilirlik araştırması
Implementation research of enterprise resource planning (ERP) systems in the Turkish construction industry
- Tez No: 166372
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR MÜNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) SİSTEMLERİNİN İNŞAAT SEKTÖRÜNDE UYGULANABİLİRLİK ARAŞTIRMASI ÖZET Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP), bir işletmenin tüm iş süreçlerini tek bir veritabanı üzerinde tümleştiren, işletmenin sahip olduğu kaynakların yine işletmenin stratejileri doğrultusunda verimli kullanımım sağlayan, farklı kaynaklardan gelen bilgileri organize eden ve doğru olarak yorumlayan, yüksek entegrasyon kabiliyetine sahip yazılım sistemidir. Tez kapsamında ERP sistemlerinin inşaat şirketleri tarafından; müşterilerine karşı sorumluluklarını arttırmak, tedarik zinciri ortaklıklarını güçlendirmek, organizasyonel esnekliği geliştirmek, karar verme yeteneklerini ilerletmek, proje tamamlanma süresini kısaltmak ve maliyetleri minimize etmek amaçlı kullanımı önerilmektedir. Çalışmanın giriş bölümünde, 21. yüzyılda işletmelerin bilgi teknolojileri ve sistemlerine neden ihtiyaç duyduklarına değinilmiş ve ERP sistemlerinin bu ihtiyaçlara yönelik ne tür çözümler sunduğu kısaca belirtilmiştir. Ayrıca bu sistemlerin inşaat sektörünün bilgi iletişim, entegrasyon, koordinasyon sorunlarına çözümler getirebileceği vurgulanmış ve sistemin inşaat sektörüne uygulanabilirlik potansiyeline ilişkin olarak gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı, kapsamı, hedefleri ve metodolojisi ortaya konmuştur. îkinci bölümde, ERP sistemlerinin tanım ve kapsamından yola çıkılarak, imalat sektöründeki malzeme listeleri ve ürün ağaçlarının bilgisayarlara girilmesi ile başlayan üretim yönetim sistemleri içerisinde ERP'nin tüm gelişim süreci, ERP yazılımının temel özellikleri, ERP'nin işletmeler açısından önemi, işletmeleri ERP kurmaya götüren sebepler, ERP'nin şirket performansına etkisi, işletmelere maliyeti ve ERP'nin karar ve kurulum süreçleri belirtilerek ERP kurulumunda kritik basan faktörleri konusunda bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, bir ERP yazılımı olan SAP hakkında bilgi verilmiş, SAP 'yi ERP pazarında lider yapan özellikleri ve firmalarca seçilme nedenleri irdelenmiş ve SAP modülleri ve işleyişleri tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde, inşaat sektörünü diğer sektörlerden ayıran karakteristik özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş, sektördeki bilgi entegrasyon problemlerine değinilerek ERP sistemlerinin bu problemlere çözüm önerileri ve sektöre faydalan incelenmiştir. ERP sistemlerinin inşaat sektöründeki yüklenici firmalara uygulanabilirliği üzerine bir araştırmanın ardından, bu sistemlerin başarılı olarak kurulumu için bir strateji yönetimi önerilmiştir. ERP sistemlerinin CERP sistemleri olarak literatüre uygun şekilde uyarlanarak, inşaat projelerinde bilgi paylaşımının, yönetimsel sorumluluklann ve proje izlenebilirliğinin ve etkin proje yönetiminin sağlanacağı savunulmuştur. xÇalışmanın beşinci bölümünde ise ERP kurulumunu gerçekleştirmiş olan bir holdingin ERP kurulum süreci mercek altına alınmıştır. ERP proje yöneticisiyle yapılan uzun soluklu görüşmeler neticesinde holdingin ERP kurulum süreci ile birlikte yeni sistemden beklentileri ve sistemin gösterdiği performans arasındaki fark bulunmaya çalışılmış, holdinge bağlı faaliyet gösteren inşaat şirketinde ERP sisteminin kullanımına ilişkin değerlendirmeler ve memnuniyet analizi yapılmıştır. SAP - PS modülünde örnek bir proje planlaması yapılarak, incelenen inşaat şirketinin SAP kullanım değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın son bölümü olan sonuç kısmında ise, genel bir değerlendirme yapılarak ERP sistemlerinin inşaat sektörü için gerekliliği ve uygulanma potansiyelinin yüksekliği vurgulanmıştır. XI
Özet (Çeviri)
IMPLEMENTATION RESEARCH OF ENTERPRISE RESOURCE PLANNING (ERP) SYSTEMS IN THE TURKISH CONSTRUCTION INDUSTRY SUMMARY Enterprise Resource Planning (ERP) is a computer software system that has ability to integrate the majority of a company's separate business facets such as accounting, finance, human resources, sales, manufacturing, marketing, distribution etc. on a single database in order to provide a more effective and efficient use of the company's resources by organizing and arranging the data coming from different departments in an orderly and useful manner. In this paper, ERP systems are suggested for companies operating in a construction industry in order to improve customer relationships, to strengthen supply chain partnerships, to enhance organizational flexibility, to improve decision making capabilities, and to reduce project completion time and cost. The“Introduction”chapter discusses information technologies (IT) and information systems (IS) needs for businesses in the 21st century and what kind of solutions ERP has to offer. It is then proposed that ERP systems can offer solutions for many of the common construction industry problems, examples being insufficient and/or lack of communication, lack of integration, and lack of coordination in a project between people and/or departments. Therefore implementing an ERP not only solves these but could prove very beneficial in terms of people, time, and money for this industry. The research problem, purpose, objectives and methodology are also stated in this section. In the second chapter, the definition and the concept of ERP are both explained. Additionally, it is here that the historical development and progress of ERP is discussed, from bills of materials and production trees to advanced enterprise resource planning systems. Main features of ERP are described, impact and importance of ERP for firms are clarified, and up-to-date events about an ERP software market are also investigated. In the third chapter, the world's largest ERP provider, SAP, is studied with its solutions, properties, main features, modules and functions. SAP solutions for engineering and construction operations are also determined. In the fourth chapter, unique characteristics of the construction industry in comparison to other industries (especially manufacturing) are enumerated as well as this industry's background problems (lack of integration, automation, collaboration, communication). Then ERP solutions offered for these problems are identified. In addition, benefits of an ERP for the construction industry are also studied. A study is conducted dealing with the implementation of ERP systems in contractor firms. A strategic management procedure for successful implementation of ERP systems is also proposed. This paper also underlines the importance of basic theory for developing construction enterprise Xllresource planning (CERP) systems. The major expected benefits of a CERP system include information sharing, improved transparency of management responsibilities, and improved management efficiency. In the fifth chapter, a Turkish firm's ERP implementation process is investigated. It includes the decision phase, the software package choosing phase, the implementation phase and the usage phase. Interviews are arranged with the project manager of an ERP project and with a project member who works in a construction planning department. Evaluations and satisfaction analysis concerning performance of an ERP after implementation are presented. A sample project planning is analyzed by using SAP - PS Module and the evaluations are made according to the usage of PS in the construction company. In the“conclusion”chapter, a general evaluation is conducted concerning the needs and the implementation potentials of an ERP system in the Turkish construction industry. xiu