Plastik enjeksiyon işleminde malzeme ve kalıp geometrisinin sonlu elemanlar yöntemiyle optimizasyonu
Finite element optimisatoin of the material and mould geometry in plastic enjection process
- Tez No: 237204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HÜSNÜ DİRİKOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada ilk olarak malzemesi polieitilen olarak seçilen ve viskoelastik özellik gösteren Flanşlı T plastik ara bağlantı elemanı Ansys Paket Programında 3 boyutlu olarak modellenmiştir. Uygulanan iç basınç neticesinde çıkan gerilme ve gerinim değerleri polietilen malzemesinin çekme ve kopma mukavemetiyle karşılaştırılmıştır. Daha sonra flanşlı T plastik ara bağlantı elemanının plastik enjeksiyon modellemesi Cadmould ve Mouldflow programları yardımıyla yapılmıştır. Modelin enjeksiyon işleminin istenilen şekilde gerçekleşip gerçekleşmediği, çatlak ve boşlukların durumu, kalıbın ara bağlantı elemanının enejksiyon işlemine uygunluğu incelenmiştir. Bu işlemler modelin optimizasyonu esnasında geri beslemeler yapılarak tekrarlanmıştır. Bahsedilen değerler şekiller üzerinde gösterilmiş ve çıkan sonuçlar sonuç bölümünde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
During this study; first of all flanged T plastic element connection equipment whose material is choosen as polyethylene and having viscoelastic features are modeled as 3 ?dimensional with the Ansys program package. Stress and stretch values which occur as the result of internal pressure applied are compared with the pull back and tensile strength of the polyethylene material. After that, the plastic injection modeling of flanged T plastic element connection equipment were made with the help of Cadmould and Mouldflow programs. Realization of Model injection process with desired form, the situation of the cracks and spaces, the eligibility of element connection equipment of mold for injection process are examined. These processes are repeated during the model optimization by feedback. Mentioned values are interpreted on the figures and results obtained are commented in the conclusion section.