Hibrit mısır çeşitlerinde verim, verim öğeleri, tane nem kaybetme hızı ile aralarındaki ilişkilerin belirlenmesi
The determination of yield, yield parameters, dry-down of kernel moisture and their relationship in hybrid corn varieties
- Tez No: 237218
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM SADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma 2006 yılında, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsüdeneme tarlalarında yürütülmüştür. Farklı hibrit mısır çeşitlerinde verim, verim öğeleri vetane nem kaybetme hızının belirlenmesine yönelik olan bu çalışmada, materyal olarakerkenci, orta erkenci ve geççi olmak üzere toplam 12 farklı hibrit atdişi mısır çeşidikullanılmıştır.Araştırmada tane verimi ve nemi dahil 18 bitkisel özellik belirlenmiştir. Tane verimi916 kg/da (BORA) ile 1484 kg/da (PROGEN1550) arasında değişmiştir. Tane nemi ilki 11Ekim, sonuncusu 25 Aralık tarihinde olmak üzere 6 farklı tarihte belirlenmiştir. İlk gözlemtarihi olan 11 Ekimde tane nemleri %24.92 (PRESTİGE) ile %34.69 (P31G98) arasında, songözlem tarihi 25 Aralıkta %15.85 (BORA) ile %21.18 (ADA523) arasında değişmiştir.BORA, OSSK602, PROGEN1550, PROGEN1490 ve MOCEJON çeşitleri fizyolojikolumdan sonra nem kaybetme hızı yüksek çeşitler olmuştur. Araştırmada, tane nemi ile koçanağırlığı (r=0.181**), koçan yaprak sayısı (r=0.141*), koçan sapı kalınlığı (r=0.249**), koçansap ağırlığı (r=0.490**) ve somak ağırlığı (r=0.412**) arasında pozitif ve önemli ilişkilerbelirlenmiştir. Ayrıca tane nemi ile koçanda tane ağırlığı (r=-0.158*) ve somak kalınlığı (r=-0.156*) arasında negatif ve önemli ilişkiler belirlenmiştir. Tane nemi ile diğer özelliklerarasındaki ilişkiler ise negatif ya da pozitif olmakla birlikte istatistiki olarak önemliolmamıştır. Tane nemi ile tane verimi arasında ise pozitif ancak önemsiz (r=0.162) ikiliilişkiler belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The Research was carried out in the experimental fields of Bahridağdaş InternationalAgricultural Research Institute in 2006. A total of 12 different hybrid dent corn varietieswhich were early, middle early and late were used as material in the study to determine yield,yield components and moisture dry down .In the study 18 plant characteristics included grain yield and moisture weredetermined. Grain yield was changed from 9160 kg.da-1 (BORA) to 1484 kg/da(PROGEN1550). Grain moisture was obtained in six different dates, at first in October 11, thelast in December 25. Grain moisture was changed from 24.92% (PRESTİGE) to 34.69%(P31G98) in October 11, and from 15.85% (BORA) to 21.18% (ADA523) in December 25.BORA, OSSK602, PROGEN1550, PROGEN1490 and MOCEJON varieties were found highgrain moisture dry down after physiological maturity. In the research it was determined thatthere were positive and important relationships between grain moisture and ear weight(r=0.181**), and also ear leaf number (r=0.141*), thickness of ear stem (r=0.249**), ear stemweight (r=0.490**) and somak weight (r=0.412**). In addition, it was determined that therewere negative and important relationships between grain moisture and ear grain weight (r=-0.158*) also with thickness of somak (r=-0.156*). However the relationships between grainmoisture and other characteristics were found negative or positive, it was not found importantstatistically. Also, relationships between grain moisture and grain yield were found positive(r=0.162), but not important.