Manisa/Beydere ekolojik koşullarında yetiştirilen farklı mısır çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristics of different corn varieties growed at Manisa / Beydere ecological conditions
- Tez No: 643569
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EREKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma üretimi yapılmakta olan ana ürün tanelik hibrit mısır (Zea mays L.) çeşitlerinin Manisa Bölgesi'ndeki verim ve kalite performanslarını belirlemek amaçlı yapılmıştır. Bu amaçla bölgeye uygun olan 12 adet tanelik hibrit mısır çeşidine ait (SY Gladius, Kalumet, Kebeos, DKC 6980, DKC 6630, DKC 6724, DKC 6876, PL 700, SY Hydro, Katone, DKC 6590, Kefrancos) tarla denemesi 2019 yılı Mısır yetiştirme döneminde 3 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Yapılan tez çalışmasında mısır çeşitlerine ait verim özelliklerinden olan bitki boyu; 242 cm ile 271,33 cm, koçan uzunluğu; 16,5 cm ile 20,66 cm, koçan çapı; 46,53 mm ile 50,48 mm, sömek çapı; 23,26 mm ile 27,77 mm, tane verimi; 1248,86 kg/da ile 1753,73 kg/da, bindane ağırlığı; 293,33 g ile 415 g arasında değişmiştir. Tane kalite özellikleri ise tanede ham protein oranı; %8,28 ile %10,02, tanede ham nişasta oranı; %62,24 ile %67,6, tanede ham lif oranı; %2,3 ile %2,51 ile tanede ham kül oranı ise %1,36 ile %1,5 değerlerini almıştır. Çalışmada elde edilen sonuçların tane verimi ve protein oranı bakımından değerlendirildiğinde Katone çeşidinin diğer çeşitlere göre öne çıktığı gözlenmiştir. Ancak incelenen mısır çeşitlerinin genel olarak verim, verim öğeleri ve kalite özellikleri yönünden farklı sonuçlar ortaya çıkardıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine yield and quality performance of 12 hybrid corn varieties (SY Gladius, Kalumet, Kebeos, DKC 6980, DKC 6630, DKC 6724, DKC 6876, PL 700, SY Hydro, Katone, DKC 6590, Kefrancos) which are commonly grown in Manisa province as main crop production. For his purpose, field experiment was carried out with 3 replications according to the randomized block design in 2019 corn growing period. As a results of the study the plant height varried between 242-271,3 cm, ear width between 16,5-20,66 cm, ear diameter between 46,53-50,48 mm, cob diameter between 23,26-27,77 mm, grain yield between 1248,86-1753,73 kg/da and thousand grain weight between 293,33-415 g. Among the quality parameters values obtained in the range of %8,28-10,02 for protein content, %62,24-67,6 for starch content %2,30-2,51 for fibre content and %1,36-1,50 for crude ash content respectively. It was observed that hybrid corn varieties examined in the study obtained different results in terms of yield and quality. However Katone variety has more prominent than other varieties.